پروستات در سکس و نقش آن

محل قرار گیری پروستات در بدن

نقش پروستات در سکس

مایع ترشح شده به وسیله ی پروستات یک سوم مایع منی فرد را تشکیل می‌دهد. این مایع در زمان انزال کار حمل و تغذیه اسپرم را بعهده دارد. حالت قلیایی این مایع، اسپرم را در محیط اسیدی واژن حفاظت می‌کند.

پروستات چیست؟

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک، در ابتدا مجرای ادراری در لگن قرار دارد. پروستات غده‌ای است که مجرای ادرار را احاطه می‌نماید و در زمان ادرار ٬‌مایع ادرار از داخل آن عبور می‌کند.

غدهٔ پروستات در سراسر دوران کودکی نسبتاً کوچک باقی می‌ماند و در سن بلوغ تحت تأثیر تستوسترون شروع به رشد می‌کنند. این غده در حدود سن ۲۰ سالگی به یک اندازهٔ تقریباً ثابت می‌رسد و تا سن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی به همین اندازه (حدود ۳۰ سی سی) باقی می‌ماند.  وزن پروستات در فرد بالغ و سالم حدود ۲۰–۲۵ گرم و اندازه آن حدود ۴×۲×۳ سانتی‌متر است.

پروستات چه نقشی در بدن و در زمان سکس دارد؟

در زمان انزال غده پروستات منقبض می‌شود و ماده شیری رنگ قلیایی به منی اضافه می‌کند.به‌طوری‌که مایع شیری و رقیق غدهٔ پروستات حجم منی را زیادتر می‌کند. مایع ترشح شده به وسیله ی پروستات یک سوم مایع منی فرد را تشکیل می‌دهد. این مایع در زمان انزال کار حمل و تغذیه اسپرم را بعهده دارد. حالت قلیایی این مایع، اسپرم را در محیط اسیدی واژن حفاظت می‌کند.

غده ی پروستات در بدن و مجراهای عبور کرده از پروستات
غده ی پروستات در بدن و مجراهای عبور کرده از پروستات

ترشحات تولید شده توسط پروستات

از مواد تشکیل دهنده ی ترشحات پروستات می‌توان به کلسیم، روی، ویتامین ث (اسید آسکوربیک)، اسید فسفاتاز، آلبومین و آنتی‌ ژن اختصاصی پروستات (PSA) اشاره کرد.
حالت ژلاتینی منی در زمان انزال به‌ دلیل همین ترشحات است. ترشحات پروستات در انسان به‌طور تقریبی و معمولی حدود ۳۰ درصد حجمی منی را تشکیل می‌دهد.این ترشحات در کیفیت اسپرم تاثیر زیادی داشته و کمک زیادی در توانایی باروری اسپرم فرد می‌کند.

بیماری‌های پروستات و تاثیر آن بر ناتوانی جنسی


با ایجاد غده در پروستات یا مشکلات دیگر پروستات همانند عفونت پروستات یا تورم پروستات٬ توده‌های بدخیم پروستات و بزرگی پروستات، همونطور که در فیلم می‌بینید٬ مجرای ادرار فرد تنگ شده و بیمار در ادرار کردن و تخلیه مثانه به مشکل بر می‌خورد و دفع ادرار بیمار بریده بریده و با فشار همراه خواهد بود واین بیماری‌ها در کیفیت مایع تولید شده توسط پروستات تاثیر گذاشته و بیمار دچار مشکلات و اختلالات و کاهش قدرت باروری در اثر کاهش کیفیت اسپرم می‌گردد.

در ویدیو زیر میتوانید محل قرار گیری پروستات در بدن و ترشحات تولید شده توسط پروستات را در زمان رابطه‌ی جنسی ببینید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *