علت های درد بیضه و انواع بیماری های آن

علت های درد بیضه و انواع بیماری های بیضه

یکی از مشکلات آقایان درد در بیضه می باشد . درد بیضه انواع مختلفی دارد
ممکن است در برخی موارد بیضه تیر بکشد و یا درد دائمی در بیضه حس شود . این درد میتواند خفیف یا شدید باشد و در برخی موارد تغییر حالت و اندازه در بیضه می تواند با درد یا بدون درد رخ دهد . در این مقاله به انواع بیماری های بیضه می پردازیم و انواع بیماری های بیضه را به اختصار توضیح می دهیم.

انواع بیماری های بیضه که باعث درد در بیضه می شوند


درد بیضه میتونه علت های متفاوتی داشته باشه و تنها به کمک معاینه ی توسط متخصص ارولوژیست و ازمایشات تخصصی می توان فهمید که علت درد در بیضه چه بیماری است ٬‌به صورت کلی انواع بیماری های بیضه که با درد همراه است در زیر آمده است:

انواع بیماری های بیضه

پارگی بیضه

که به علت پارگی جدار خود بیضه در اثر ضربه اتفاق می افتد. در این بیماری ٬ احتمال کبودی و درد شدید در بیضه وجود دارد.

واریکوسل

یا همون واریس رگ های خارج کننده ی خون در بیضه ٬ یعنی این
رگهای خون رسان بیضه به درستی نمیتوانند خون را از بیضه خارج کنند . در نتیجه به مرور زمان عملکرد و سلامت بیضه به خطر می افتد.

اسپرماتوسل

یا کیست طناب بالای بیضه در زمانی اتفاق می افتد که طناب بالای بیضه کیست یا توده ای تشکیل شود. معمولا این کیست با دست قابل لمس بوده و به صورت برجستگی غیر طبیعی در کیسه ی بیضه حس می شود.

هیدروسل

یا جمع شدن آب در اطراف بیضه به حالتی گفته می شود که کانال اینگوینال یا مغبنی بین شکم و کیسه ی بیضه بسته نشده و از طریق آن ٬ آب داخل شکم به داخل کیسه ی بیضه راه پیدا می کند .

توده های بیضه

توده ی بیضه یا به وجود امدن هر نوع توده ی زايد در داخل بافت خود بیضه که می تواند سرطانی بوده و یا غیر سرطانی باشد .

ارکیت یا عفونت بافت خود بیضه

به حالتی گفته میشود که بافت خود بیضه دچار عفونت شود ٬ این عفونت ها ممکن است در اثر عوامل ویروسی و … ایجاد شوند.

اپی دیدیمیت یا عفونت طناب بیضه

در این بیماری طناب بالای بیضه دچار عفونت می شود که این بیماری عموما همراه با درد می باشد و همانند ارکیت ٬ میتواند در اثر عواملی چون بیماری های ویروسی و … ایجاد شود .

تورشن یا پیچ خوردگی طناب بیضه

پیچ خوردگی بیضه یا تورشن که همان پیج خوردن طناب بالای بیضه است . در این بیماری طناب بالای بیضه در اثر فشار فیزیکی به دور خود پیچیده و در اثر این پیچش تمام رگ ها ی این طناب تحت فشار قرار گرفته و سریعا باید برای درمان آن اقدام کرد . زیرا عدم درمان تورشن می تواند باعث ناباروری یا از دست رفتن بیضه ی فرد گردد.

تورشنِ آپاندیس بیضه

پیج خوردن در زايده ی آپاندیس شکل روی بیضه که همانند تورشن بیضه درد ناک و خطر ناک است .

اگر دچار درد یا هر نوع توده در بیضه شدید بهتره است هرچه زودتر برای تشخیص و معاینه به نزدیکترین پزشک ارولوژیست مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *