PSAچیست و چگونه میتوان بزرگی پروستات را تشخیص داد

PSAچیست و چگونه میتوان بزرگی پروستات را تشخیص داد

در نوشته های قبلی به صورت کامل غده ی پروستات و محل قرار گیری آن در بدن و نقش آن در بدن را توضیح داده ایم.

اما همانطور که ذکر کردیم یکی از فاکتور هایی که در بررسی بیماری های پروستات استفاده می شود، PSA میباشد.

درواقع PSA مخفف (Prostate – Specific Antigen) یا همان  انتی ژن اختصاصی پروستات میباشد .

درواقع مواد تشکیل دهنده ی ترشحات پروستات همانطور که ذکر کردیم  کلسیم، روی، ویتامین ث (اسید آسکوربیک)، اسید فسفاتاز، آلبومین و آنتی‌ ژن اختصاصی پروستات (PSA) میباشد که این آنتی ژن اختصاصی یا همان PSA را میتوان به کمک آزمایش خون ٬ اندازه گیری کرد .

آزمایش PSA برای چه کسانی باید انجام شود ؟

PSA به طور سالیانه در افراد بالای سن ۵۰ سالگی باید سنجش و اندازه‌گیری شود ، ولی اگر چنانچه سابقه فامیلی سرطان پروستات در اقوام فرد وجود داشته باشد ٬ باید فرد از سن ۴۰ سالگی به طور سالیانه این آزمایش را انجام دهد.

مقدار نرمال یا طبیعی PSA در هر سن

میزان PSA موجود در خون با واحد نانوگرم در میلی لیتر (ng/ml) بیان میشود و بسته به سن، نژاد و حجم پروستات در افراد مختلف متفاوت است. جدول زیر بطور تقریبی مقدار طبیعی PSA در هر سن را بیان میكند. اما بطور كلی، مقدار طبیعی PSA را كمتر از ng/ml ٤ در نظر میگیرند.

محدوده PSA نسبت به سن

  • سن ۴۹-۴۰ : صفر تا ۲٫۵
  • سن ۵۰-۵۹ : صفر تا ۳٫۵
  • سن ۶۹-۶۰ : صفر تا ۴٫۵
  • سن ۷۹-۷۰: صفر تا ۶٫۵

باید توجه داشت که مقدار PSA در بدن افراد با افزایش سن افزایش می‌یابد.حتی اگر هیچ اشکالی یا بیماری در پروستات وجود نداشته باشد، این روند به طور طبیعی اتفاق می افتد.

در افرادی که مقدار PSA بین ۴ تا ۱۰ است، شانس ابتلا به بیماری های پروستات ۲۵ درصد و اگر سطح PSA به بالاتر از ۱۰ برسد، شانس ابتلا به سرطان پروستات به بالای ۵۰ درصد، افزایش می یابد.

بالا بودن PSA به چه معنی است

علت سطح بالای PSA، ممکن است سرطان پروستات و یا بیماری های غیر سرطانی مانند التهاب پروستات و یا بزرگی پروستات را نشان دهد.

در واقع هر گونه دستکاری پروستات، درمان های تهاجمی، پروستاتیت، عفونت پروستات، نمونه برداری و بیوپسی از پروستات، احتباس ادراری و استفاده از سنود ادراری ، بزرگی خوش خیم پروستات و سرطان، و …… میزان PSA را افزایش می دهد.

علت بالا بودن PSA

تشخیص دقیق علت بالا بودن PSA در بدن یک فرد توسط متخصص ارولوژی انجام می شود و پزشک متخصص ارولویست برای فهمیدن علت دقیق بالا بودن PSA در بدن فرد ٬‌نیاز به بررسی عواملی دیگری چون سن و شرایط بدنی فرد و بیماری های قبلی او و …. دارد . ممکن است پزشک برای تشخیص بهتر علت به آزمایشات تخصصی دیگری چون سونوگرافی یا ام ار ای و …. نیاز داشته باشد و تنها آزمایش PSA نمیتواند به شما بگوید که آیا سرطان دارید یا خیر ؟

Free PSA چیست

درصد Free PSA، میزان گردش PSA ازاد را در خون نسبت به کل PSA، نشان میدهد.

فرق PSA آزاد ( Free PSA ) با PSA کامل(PSA Total) در آن است که PSA ترشح شده از پروستات به دو شکل آزاد و ترکیب با پروتئین در خون جریان دارد.

در مواقعی که به سرطان پروستات مشکوک باشیم، علاوه بر PSA Total ، مقدار Free PSA را نیز اندازه گیری می کنیم. رنج نرمال Free PSA حدود ۰٫۲۵ است. هر چقدر این عدد کمتر شود، شانس ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است.

عدد نرمال Free PSA چقدر است

psa پروتئینی است که از غده پروستات ترشح می شود. psa در خون به صورت آزاد و total وجود دارد. free psa یعنی به صورت آزاد و بدون ترکیب با پروتئین وجود دارد.در مواقعی که به سرطان پروستات مشکوک باشیم، علاوه بر psa total، مقدار free psa را نیز اندازه گیری می کنیم. رنج نرمال free psa حدود ۰٫۲۵ است. هر چقدر این عدد کمتر شود، شانس ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است.

محاصبه ی PSA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *