انواع سنگ کلیه ٬علت ایجاد و روش پیشگیری از هر کدام

انواع سنگ کلیه ٬علت ایجاد و روش پیشگیری از هر کدام

سنگ های کلیه یا همان سنگ هایی که در مجرای ادرایر افراد تشکیل میوشند از جنس های متفاوتی تشکیل شده اند که هرکدام اسم مشخصی دارد و بر این اساس جلوگیری از هر دسته نیز متفاوت است . اما همانطور که قبلا نیز گفته ایم هر دسته از این سنگ ها بسته به محل قرار گرفتن یا گیر کردن در بدن ٬‌ اسم متفاوتی دارند ( سنگ کلیه ٬ سنگ حالب ٬ سنگ مثانه و ….. ) که اکثر مردم به تمام آنها سنگ کلیه میگویند .

در صورتی که در بدن یک فرد سنگ تشکیل شده باشد ٬ درمان و برداشتن سنگ از داخل بدن ٬ بسته به محل قرار گرفتن سنگ در مجرای ادرار متفاوت خواهد بود که در مقاله ای به انواع روش های درمان سنگ های مجرای ادراری یا اصطلاحا سنگ های کلیه پرداخته ایم . اما برای پیشگیری از تشکیل این سنگ ها ٬ باید بدانیم که بدن بیمار مستعد ساختن کدام نوع سنگ میباشد تا بتوان روش پیشگیری را متناسب با سنگی که در بدن هر فرد تشکیل میوشد انتخاب کرد .

بر این اساس سنگ های کلیه انواع مختلفی دارند که علت ایجاد و تشکیل هر دسته را به اختصار توضیح میدهیم :

سنگ های کلیه به چهار دسته اساسی تقسیم میشند که میتوان پس از تشخیص نوع هر یک به کمک دارو و رژيم غذایی به پیشگیری از ایجاد این سنگ ها کمک نمود :

انواع سنگ کلیه

دسته ی اول

Calcume Oxalat
Calcium Phosphate
سنگ های اگزالات و فسفات کلسیم:
حدود ۸۰% سنگ های کلیه، از جنس اگزالات کلسیم هستند و بروز این نوع سنگ کلیه از انواع سنگ کلیه معمولا کهولت سن و بیشتر در سنین میانسالی است. از جمله علل دیگر، پرکاری تیروئید، افزایش اسید اوریک ادرار، اسیدوز توبولی کلیه، افزایش اگزالات ادرار و افزایش کلسیم ادرار می باشد.
پیشگیری از این دسته از سنگ ها شامل برطرف کردن عامل اصلی است ( به جز در موارد کهولت سن ) . برای مثال در درمان پرکاری تیروئید، غده ی تیروئید برداشته می شود.

دسته ی دوم

STRUVITE
سنگ های عفونی
این سنگ ها حدود ۱۵-۵% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. این سنگ ها حاوی آمونیوم، فسفات و منیزیم می باشند و با عفونت های سیستم ادراری ارتباط دارند و عمدتا در زنانی که مبتلا به عفونت‏های دستگاه ادراری هستند یافت می‏شود، به این علت به آنها سنگ های عفونی گفته می شود. و با جراحی برداشته می شوند. این سنگ‏ها می‏توانند بزرگ شده و باعث انسداد مجرای ادرار شوند .
پیشگیری و درمان عفونت می‏‌تواند از بزرگ شدن و توسعه سنگ جلوگیری کند.

دسته ی سوم

Uric Acide
سنگ های اسید اوریکی
این سنگ ها حدود ۴% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند.
این موارد بیشتر در بیماران مبتلا به نقرس دیده می شود البته ممکن است در اثر موارد تحلیل برنده ی دیگر مثل شیمی درمانی ، که سبب شکسته شدن سریع بافت عضلات می شوند، هم به وجود آید. این نوع سنگها زمانی ایجاد میوشند که ادرار بیش از حد اسیدی باشد. رژیم غذایی که غنی از پورین باشد، سطح اسیدی ادرار را افزایش می‏دهد.  پورین به عنوان یکی از علل سنگ کلیه، یک ماده بی‏رنگ در پروتئین‏‌های حیوانی مانند ماهی، صدف و گوشت می‏باشد.
پیشگیری این دسته از سنگ ها نیز میتواند از طریق کنترل اسید اوریک در بدن و رژیم غذایی بدون اسید اوریک باشد

دسته ی چهارم

Cictyne
سنگ های سیستئینی
این سنگ ها حدود ۱% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند.
این سنگ در اثر بیماری ژنتیکی نسبتاً نادر در بازجذب اسید آمینه ی سیستئین توسط کلیه رخ می دهد.
لذا در سنین کودکی بروز می کند و معمولاً سابقه ی خانوادگی نیز دارد.
این بیماری یکی از معمول ترین علت های سنگ کلیه در دوران کودکی و قبل از بلوغ است.

داروهای پیشگیری از سنگ کلیه

دارو درمانی که در پیشگیری از انواع سنگ کلیه صورت می‌گیرد بسته به نوع و جنس سنگ متفاوت است . برخی از انواع داروها برای درمان و پیشگیری از سنگ کلیه تجویز می‌شوند. درمان با توجه به انواع سنگ کلیه، متفاوت است. در ابتدا لازم است سنگ‏های موجود در ادرار یا سنگ های خارج شده از بدن بیمار مورد ارزیابی قرار گیرد. پزشک بر اساس نوع، جنس و اندازه سنگ، پس از درمان سنگ و خارج شدن آن از بدن ٬ پیشگیری برای عدم ابتلا به سنگ در آینده را آغاز می‌کند.

رژیم غذایی برای جلوگیری از سنگ کلیه

به طور کلی در کنار دارو میتوان بسته به نوع سنگ ٬ برای پیشگیری از سنگ کلیه ٬ رژیم غذایی خود را نیز تعییر دهید . برای جلوگیری از سنگ کلیه باید :
مصرف آب به اندازه کافی در روز ( حداقل ۲ لیتر )
سدیم کمتر بخورید و از مصرف زیاد نمک خود داری کنید
غذاهای غنی از اگزالات را کمتر بخورید مانند اسفناج، شکلات، قهوه، چغندر بادام زمینی،  محصولات سویا  و سبوس گندم
پروتئین حیوانی کمتر بخورید
از مصرف بی رویه مکمل های ویتامین C اجتناب کنید

1 Comment

  1. […] پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه به مقاله ی انواع سنگ کلیه ٬علت ایجاد و روش پیشگیری از هر کدام که قبلا در سایت گذاشته شده مراجعه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *