کهولت سن عامل بزرگی پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات یکی از بیماری های رایج در بین مردان می باشد که معمولا از 40 سالگی به بعد علائم ابتلا به آن مشخص می شود .

بزرگی پروستات خوش خیم علت های متفاوتی دارد ٬ یکی از این علت ها کهولت سن می باشد. این بزرگی امری طبیعی و اجتناب نا پذیر است و با مصرف برخی داروها میتوان از سرعت رشد آن کاست. معمولا مردان از 40 سالگی به بعد به این بیماری مبتلا می شوند این بیماری قابل درمان و تشخیص بوده و در ادامه به آن خواهیم پرداخت .

بزرگی پروستات چیست؟

همانطور که در مقالات قبل گفته شد پروستات یک غده ى عضلانی کوچک در سیستم تولید مثل مردان است.
پروستات دور مجرای ادراری (محل اتصال مجرای خروجی به مثانه ) و زیر مثانه قرار دارد .
پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه او به اندازه یک گردو می باشد که معمولا در 20 سالگی به اندازه ثابت می رسد و از 40 سالگی به بعد رشد می کند .بزرگی پروستات خود دو دسته ی متفاوت خوش خیم و بد خیم دارد . که قبلا به آن اشاره کرد ه ایم

بزرگی خوش خیم پروستات

یکی از انواع علت های بزرگی پروستات ، کهولت سن می باشد. بزرگی پروستات در اثر کهولت سن ٬‌امری اجتناب ناپذیر است و با افزایش سن مردان به آن مبتلامی شوند .معمولا بعد از 40 سالگی ، علائم ادراری در مردان دیده می شود . و نیاز است که مردان در سن ۵۰ سال به بالا هرساله برای چکاپ پروستات به متخصص ارولوژیست مراجعه نمایند.
اکثریت مردان ۸۰ ساله دارای علائم ادراری پروستات می‌ شوند . بزرگی خوش خیم پروستات (Benign prostatic hyperplasia) سرطانی نیست و قابل درمان می باشد.

بزرگی پروستات
بزرگی پروستات و کهولت سن

علت بزرگی پروستات در سن بالا

متاسفانه هنوز علت واقعی بزرگی خوش خیم پروستات در کهولت سن مشخص نشده است.
بنا بر فرضیه ای هورمون جنسی مردانه که تسترسترون می‌باشد، نقش تأثیرگذاری در بزرگی پروستات بازی می‌کند. تستوسترون از بیضه ترشح می شود و هورمون جنسی مردانه می‌باشد . از دیگر علت های ابتلا به این بیماری می توان به دی هیدرو تستوسترون که چند برابر هورمون تسترسترون و هورمون استروژن اشاره کرد که باعث رشد پروستات می‌گردند .

این بیمری نیز همانند سفید شدن مو ٬‌در افراد مختلف در سن مختلفی ایجاد میشود و وابسته به ژنتیک افراد می باشد. بدان معنی که در فردی ممکن است در سن ۴۰ سالگی پروستات شروع به رشد نماید ٬‌اما در فرد دیگر ممکن است در سن ۵۰ سالگی این رشد اتفاق بیوفتد. سرعت رشد نیز در افراد مختلف متفاوت می باشد.

عواملی مانند فشار خون،چاقی،چربی و دیابت با بزرگی خوش خیم پروستات در ارتباط است .

علائم

علائم اداری شایع ترین علائم نشان دهنده بزرگی پروستات در مردان می‌باشد.
علائم ادراری به دو گروه تقسیم می‌شوند:دسته اول مربوط به تحریک مثانه بوده که شخص دچار شب ادراری و تکرر ادرار می شود و یا دفع ادرار با سوزش است دسته دوم مربوط به انسداد جریان ادرار بوده بطوری که شخص باید مدتی صبر کند تا ادرار خارج شود .

بی اختیاری ادرار
تکرر ادرار و بزرگی پروستات

تشخیص

با بروز علائمی که در بالا ذکر شد می توان تا حدی ابتلا به این بیماری را تشخیص داد اما روش های دقیق تری برای تشخیص این نوع بیماری وجود دارد که عبارتند از :

چکاپ سالانه پروستات در مردان بالای پنجاه سال
معاینه مقعدی پروستات
تست PSA
آزمایش ادرار
سونوگرافی سیستسکپی
و ……….

تشخیص بزرگی پروستات
کهولت سن و پروستات

درمان

خوشبختانه این بیماری قابل کنترل بوده و با مصرف کوتاه مدت دارو و تغییر سبک زندگی به سمت سبک زندگی سالم می توان سرعد رشد پروستات را کنترل کرد و تا حدود زیادی علایم بیماری را بهبود بخشید .اگرچه مصرف گوجه فرنگی می تواند سرعت بزرگ شدن پروستات را کاهش دهد اما به تنهایی باعث کنترل رشد این بیماری نمی شود زیرا میزان لیکوپین موجود در گوجه بسیار کمتر از میزان لیکوپین موجود در داروهای تجویزی می باشد.
البته گاهی هم بسته به میزان بزرگی پروستات شخص برای درمان نیاز به جراحی پیدا می کند که پزشک متخصص یا بخشی از پروستات را بر می دارد و یا بطور کل آن را جدا می کند .

تراشیدن پروستات با ابزارهای مخصوص از طریق مجرای ادرار
روش جراحی باز و درآوردن کامل پروستات (جراحی شکمی)

روش درمان بزرگی پروستات
جراحی پروستات

اگرچه این بیماری اجتناب ناپذیر بوده و احتمال ابتلا  به آن با افزایش سن بیشتر می شود اما با کنترل سبک زندگی و پیگیری به موقع می توان آن را کنترل و درمان کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوستان و همراهان عزیز از تاریخ 99/9/1 (یکم آذرماه) به آدرس مطب جدید به شرح ذیل مراجعه فرمایند:

میدان آرژانتین، خیابان احمد قصیر (بخارست)، کوچه دهم، پلاک ۱۱، واحد ۳