پروتز آلت چیست؟

در مطالب قبلی به صورت کامل عملکرد نعوظ در آلت آقایان رو توضیح داده ایم و توضیح داده ایم که به چه علت این عملکرد دچار اختلال می شود و در چه شرایطی فرد به عدم نعوظ یا اختلال نعوظ دچار می‌گردد .در مقالات گذشته روش های درمان عدم نعوظ به صورت کامل توضیح داده شده و گفته شد که یکی از روش هایی قطعی برای درمان عدم نعوظ ، جراحی پروتز آلت یا ایمپلنت آلت می‌باشد . در این روش پروتزهایی که در داخل سیلندر آلت تعبیه شده‌اند و به صورت مصنوعی نعوظ را برای فرد ایجاد می کنند .

پروتز آلت چیست و برای چه کسانی استفاده می‌شود؟

پروتز آلت وسیله ای جهت درمان اختلال نعوظ مردان است که داخل آلت و درون سیلندرهای آلت بیمار تعبیه می‌گردد. همانطور که قبلا توضیح دادیم عدم نعوظ در مردان علت‌های متفاوتی دارد و هر نوع آن نیز درمان متفاوتی نیز خواهد داشت. در بیمارانی که به دلایلی چون بیماری دیابت یا نشت وریدی دچار عدم نعوظ یا اختلال نعوظ هستند و توانایی نعوظ کامل خود را از دست داده‌اند یا بیمارانی که دچار نعوظ ضعیف هستند، اما به دلایلی چون بیماری قلبی و غیره نمی‌توانند توسط دارو درمان گردند ، بهترین و قطعی‌ترین روش درمان عدم نعوظ ، تعبیه ایمپلنت یا پروتز آلت است.

آزمایشات پروتز آلت تناسلی مردان

برای قرار دادن پروتز در آلت باید عمل جراحی انجام شود. متقاضیان این نوع ایمپلنت باید قبل از جراحی آزمایشات تکمیلی و تخصصی توسط متخصص اورولوژی را انجام دهند تا پزشک مطمئن شود که فرد دچار بیماری های روحی نبوده و بافت آلت دچار مشکل فیزیکی نمی‌باشد و بیمار ، کاندید مناسبی برای جراحی آلت می‌باشد.

پس از انجام آزمایشات بیماران به سه دسته تقسیم می‌گردند:

دسته‌ی اول بیمارانی که به کمک دارو یا روش های لیزر تراپی عملکرد رگ های خون رسان آلت آنها بهبود پیدا می کند و می‌توان به بهبود عملکرد نعوظ امیدوار بود که در این موارد پزشک استفاده از دارو یا لیزر تراپی را برای این دسته افراد تجویز می‌کنند.

دسته‌ی دوم بیمارانی که در اثر داشتن مشکلات قلبی نمی‌توانند درمان دارویی داشته باشند یا بیمارانی که تنها به کمک تزریق دارو به داخل آلت (قبل از هر باز نزدیکی) می‌توانند به نعوظ برسند که در صورت ناخوشایند بودن این کار می‌توانند کاندید جراحی باشند.

دسته ی سوم بیمارانی که دچار مشکلات روحی نبوده اما تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند به نعوظ کامل برسند و بافت آلت آنها دچار مشکل فیزیکی می‌باشد، همانند نشت وریدی یا دیابت طولانی مدت که این افراد نیز کاندید عمل می‌باشند.

اما تشخیص نوع بیماری توسط متخصص اورولوژیست صورت می‌گیرد و بیمار پس از انجام آزمایشات و در صورت تایید دکتر با آگاهی کامل می‌تواند تصمیم به جراحی پروتز بگیرد اما باید توجه داشت که این جراحی پروتز همانند جراحی پروتز سینه و سایر پروتز ها غیر قابل برگشت بوده و پروتز جایگزین سیلندر های آلت می‌شود. از این رو بسیار مهم است که بیمار با آگاهی کامل تصمیم به انجام جراحی نماید.

سیلندر های آلت تناسلی مردانه
سیلندر های اسفنجی عامل نعوظ ( با رنگ سبز )
مجرای ادراری در آلت ( به رنگ زرد )

در طی این جراحی، پروتزهای آلت داخل سیلندرهای آلت که کارکرد درست خود را از دست داده اند، جاگذاری شده و بیمار به کمک این پروتز مجددا توانایی نعوظ خود را بدست می‌آورد. بدین صورت که در زمان نعوظ ، آلت بیمار به کمک این پروتزها بزرگ و شق شده و دچار اختلال نعوظ نمی شود..

انواع پروتز یا ایمپلنت آلت:

همانطور که قبلا اشاره کرده ایم پروتزها انواع مختلفی دارند اما در حالت کلی از نظر عملکرد به دو دسته‌ی متفاوت تقسیم می‌گردند.

 1. پروتز آلت غیر پمپی یا ساده یا semirigid
 2. پروتز آلت هیدرولیکی یا پروتز آلت پمپی ( که شامل مخزن جدا یا مخزن مشترک می‌باشد )
پروتز آلت قابل انعطاف
پروتز آلت غیر پمپی
پروتز دو تکه ای پمپی
پروتز آلت هیدرولیکی مخزن مشترک
پروتز آلت هیدرولیکی مخزن جدا
پروتز آلت هیدرولیکی مخزن جدا

پروتز آلت غیر پمپی (Semirigid Penile Implant):

این نوع پروتزها سفت و در عین حال منعطف هستند. در زمان رابطه می‌توان به کمک دست آنها را صاف کرد و در این حالت آلت را در حالت نعوظ قرار داد و در زمان اتمام رابطه نیز می‌توان با کمک دست آن را خم کرد و به حالت عدم نعوظ و خمیده در آورد . این نوع ایمپلنت از نظر ظاهر بسیار سفت و محکم بوده اما در داخل آن فنر های بسیار پیشرفته وجود دارد که بتوان به کمک آنها انعطاف نسبی در این نوع پروتز ایجاد کرد و در عین حال نیز استحکام آن حفظ شود که در زمان نعوظ فرد به کمک دست ، آلت را در زاویه ی مناسب و مد نظر خود قرار می‌دهد که می‌توانید فیلم آن را در انتهای این مطلب مشاهده نمایید و نحوه ی قرار گیری آلت در حالت نعوظ به شکل زیر می‌باشد.

پروتز هیدرولیکی آلت یا پروتز پمپی آلت:

پروتزهای پمپی بسیار پرطرفدار بوده در زمان نعوظ با فشردن دکمه ی آن که در داخل بیضه قرار داده می شود پروتز پر از مایع شده و سفت و بزرگ می‌گردد و به کمک آن آلت در حالت نعوظ قرار می‌گیرد و در برابر مدل های غیر پمپی ، بسیار پر طرفدار می‌باشند ، به این دلیل که عملکرد بسیار نزدیکتری به حالت طبیعی آلت دارند و در زمان عدم نعوظ که سیلندر های آلت خالی از مایع می‌گردد ، همانند سیلندر طبیعی از نظر قطر نیز آلت کوچکتر شده و انعطاف طبیعی تری به آلت فرد می دهد و برای افرادی که طرف داری پوشیدن لباسها و شلوار های تنگ هستند ، ظاهر طبیعی تری ایجاد می‌نماید . اما در مقابل مدل غیر پمپی تفاوت قیمت بسیاری دارند که این تفاوت قیمت بر اساس تکنولوژی بسیار پیشرفته ی به کار رفته در این نوع پروتز ها می‌باشد.

پروتز های آلت پمپی به دو دسته ی متفاوت تقسیم می‌شوند:

 1. پروتز پمپی سه تکه یا مخزن جدا : این نوع پروتز آلت ، کمی از نوع اول آن پیچیده‌تر می‌باشد. علاوه بر پروتز یک پمپ و یک مخزن جداگانه نیز به همراه دارد . این مخزن، مزایای زیادی دارد. در این نوع مدل در زمان عدم نعوظ بر خلاف مدل غیر هیدرولیکی ،همانند نعوظ طبیعی ، سیلندر های آلت تخلیه شده و به طور کامل شل می شود. همچنین زمانی که نعوظ کاملی نمی خواهید، یک دریچه برای آزاد کردن فشار داخل دستگاه تناسلی وجود دارد و به کمک دکمه ی زیر آن می‌توان شدت نعوظ را کنترل کرد . مخزن مجزا که در داخل لگن کار گذاشته می‌شود و پر از مایه می‌گردد در زمان نعوظ مایع را به داخل سیلندر های پروتز آلت که در سیلندر های اسفنجی آلت تعبیه شده است ، پمپاژ کرده و همانند نعوظ طبیعی ، این دو سیلندر را پر از مایع میکند و در نتیجه هم آلت فرد در حالت شق و استوار می ایستد و هم بدنه ی آلت بسیار سفت و محکم خواهد بود . در زمان عدم نعوظ نیز به وسیله ی دکمه ای که داخل بیضه قرار گرفته ، مایع از داخل سیلندر ها به داخل پمپ هدایت شده و همانند آلت طبیعی ، سیلندر های داخل آلت فرد از مایع خالی شده و نرم و شل می‌گردد. برای دیدن فیلم آن می‌توانید به ویدیو آخر مطلب مراجعه نمایید.

در پروتز پمپی سه تکه از مخزن مملو از مایعی استفاده می‌شود که زیر دیواره شکم قرار داده می‌شود. پمپ و دکمه ی تخلیه داخل کیسه بیضه و دو سیلندر پمپی در بافت اسفنجی آلت تناسلی جای داده می‌شود. برای رسیدن به نعوظ کافی ست که مایع از مخزن به داخل سیلندرها ی داخل آلت پمپاژ شود، پس از آن دکمه ی داخل کیسه بیضه باز می‌شود تا مایع دوباره به مخزن برگردد و آلت در حالت طبیعی و غیر نعوظ قرار گیرد.

2. پروتز پمپی دو تکه یا مخزن مشترک: این نوع پروتز عملکرد مشابه پروتز آلت هیدرولیکی سه تکه یا مخزن جدا دارد ، اما با این تفاوت که در این نوع پروتز ، مخزن که وظیفه ی نگه داری مایع پمپاژ شده در زمان نعوظ را دارد ، ،با تکنولوژی بسیار پیشرفته ای داخل خود سیلندر ها جای داده شده است و در زمان نیاز به نعوظ با فشردن دکمه یای که داخل بیضه ها تعبیه می‌گردد ٬ مکانیزم آن فعال شده و مایع به درون سیلندر های داخل آلت هدایت می‌شوند و در زمان عدم نیاز به نعوظ با فشردن دکمه ی تخلیه ، این سیلندر ها خالی از مایع شده و شل می‌گردند . برای دیدن فیلم عملکرد این نوع پروتز به ویدیو آخر همین مطالب مراجعه نمایید.

مزایا و معایب پروتز آلت

بر خلاف سایر روش‌های درمان عدم نعوظ در آقایان ، جراحی پروتز آلت تنها روشی است که درمان قطعی و صددرصدی در آن مورد انتظار است و سایر روش ها یا باعث بهبود عملکرد نعوظ شده یا احتمال موثر بودن درمان در آن ها بسیار پایین است. مطالعات نشان دادند که میزان رضایت مندی جنسی بیمار از استفاده از پروتز آلت تناسلی پس از جراحی کاشت پروتز آلت در مقایسه با دیگر روش های درمان ناتوانی جنسی بسیار بالا است. (۹۲ تا ۱۰۰ درصد رضایت مندی در بیمار و ۹۱ تا ۹۵ درصد رضایت مندی در شریک جنسی بیمار). در مطالعه دیگری دیده شده که میزان نعوظ ، انزال، ارگاسم (اوج لذت جنسی) و رضایت مندی کلی جنسی بیمار یکسال بعد از کاشت پروتز به طور قابل توجهی بالاتر از زمان قبل از کاشت پروتز بوده است.

از دیگر مزایای استفاده از پروتز این است که مشکل نعوظ شما(عدم نعوظ ، اختلال نعوظ و…) را بصورت دائم درمان می کند. هر زمان که بخواهید می‌توانید نعوظ داشته باشید. نعوظ شما تا هر زمانی بخواهید ادامه خواهد داشت . حین رابطه به شما احساس طبیعی می‌دهد . با ارگاسم (اوج لذت جنسی) شما تداخل نخواهد داشت و می‌توانید بعد از انزال نیز به رابطه ادامه دهید ( بسیار مناسب برای افرادی که دچار زود انزالی می باشند).

از معایب استفاده از پروتز می‌توان به هزینه های زیاد تهیه ی پروتز در ایران اشاره کرد ، این پروتز ها به دلیل تکنولوژی بسیار بالایی که در سیستم تولید آنها به کار می رود ، کاملا وارداتی بوده و به دلیل تفاوت بالای نرخ تبدیل ارز در ایران قیمت نسبتا بالایی خواهند داشت ، اما در مقابل سایر روش های درمانی که در طول زمان نیاز به تمدید داشته و اثر بخشی بسیار کمتری از این روش دارند ، به صرفه تر می‌باشد.از دیگر معایب جراحی پروتز می‌توان به عدم برگشت پذیری آن اشاره کرد ، بدان معنی که همانند جراحی بینی یا پروتز سینه ، یا پروتز زانو و ….. ، بیمار نمی‌تواند پس از جراحی به حالت قبل از جراحی برگردد و بسیار مهم است که فرد این نوع درمان را با آگاهی کامل انتخاب کند.

پروتز آلت یا ایمپلنت آلت و افزایش سایز آلت تناسلی

پروتز های آلت یا ایمپلنت های آلت که در جهت درمان عدم نعوظ در آلت بیمار کار گذاشته می شوند، دقیقا اندازه ی سیلندر های اسفنجی ( که درآناتومی نعوظ توضیح داده شد) داخل آلت فرد تعبیه می‌گردند، از این رو نمی‌توان به جهت افزایش سایز از آنها استفاده کرد، اما تمامی بیماران بعد از انجام جراحی احساس بزرگتر شدن آلت را خواهند داشت ، بدین جهت که بیماران دچار عدم نعوظ و اختلال نعوظ مردان ، چون قبل از جراحی تجربه ی نعوظ کامل را نداشته اند و همیشه سیلندر های آلت انها به صورت کامل بزرگ و برجسته نمی‌شد ، پس از جراحی این سیلندر ها به صورت کامل بزرگ شده و نعوظ کاملی را تجربه می نمایند ، احساس بزرگی و تا حدودی کلفت تر شدن آلت را در مقابل وضعیت قبل از عمل خود خواهند داشت.

برای اطلاع از هزینه‌های جراحی پروتز آلت تناسلی درمان کننده ی عدم نعوظ به این مقاله مراجعه نمایید.

منابع (مقالات ISI بین‌الملی):

 1. Penile Prostheses and the Litigious Patient: A Legal Database Review
 2. Erectile dysfunction after surgical treatment
 3. Techniques of Ectopic Reservoir Placement and Their Pitfalls
 4. Frequency of Sexual Dysfunction in Normal Couples
 5. Risk Factors for Penile Prosthetic Infection
 6. Infectious Complications of Penile Prosthesis Surgery
 7. Small-Carrion penile prosthesis: New implant for management of impotence

در این مقاله سعی کردیم بطور کامل در مورد مسائلی چون اختلال نعوظ مردان ، نحوه جراحی پروتز آلت و انواع پروتز آلت را برایتان توضیح داده باشیم.

10 Comments

 1. سینا گفت:

  من دچار عدم نعوظ هستم . کلی دارو مصرف کردم ، دارو تزریق کردم اما انگار نه انگار . داره زندگیم بهم میخوره لطفا اگر تجربه عمل پروتز داشتید بگید ممنون.

 2. رضا گفت:

  سلام دکتر من نشت وریدی دارم
  و مشکل عدم نعوظ
  جراحی پروتز آلت برام مناسب هست و جواب میکگیرم ازش؟
  عدم نعوظ ام در اثر نشت وریدی درمان میشه ؟
  57 سال سن دارم و دیابت
  مشکل از نظر دیابت ندارد جراحی پروتز آلت

  • دکتر میرصادقی گفت:

   با سلام
   جراحی پروتز آلت تنها روش درمان قطعی و صد درصدی عدم نعوظ برای شما است
   این جراحی مناسب بیماران دیابتی است و باید قبل از عمل قند خود را کنترل نمایید
   اکثر بیماران بنده افراد سن دار با مشکل دیابت هستند که براشون این جراحی انجام میشود

 3. احسان گفت:

  یعنی انقدر قشنگ توضیح میدید ادم قشنگ میفهمه پروتز آلت برای چی هست و چه کاربردی دارد. مرسی اقای دکتر

 4. سامان گفت:

  مرسی از اطلاع رسانیتون اقای دکتر . ممنون که انقدر دل میسوزونید و به فکر مریض هاتون هستید .
  من قبل از این مقاله نمیدونستم پروتز آلت چیست و فکر میکردم به جهت افزایش سایز آلت استفاده می شود

 5. احمد گفت:

  یعنی میتونم بگم دکتر میرصادقی عالیین . کار پروتز آلت تون حرف نداره به لطف شما دیگه دچار عدم نعوظ نمیشم.ممنون آقای دکتر.

 6. حسین بادپا گفت:

  دکتر سلام من دوستم پیش شما پروتز الت جراحی کرد الان مشکل نعوظش درمان شده منم میخوام بیام پیشتون پروتز الت جراحی کنم فقط من دیبات تزریقی دارم یعنی دیابتم از مال دوستم شدید تره اون دیابتش با قرص بود ممکنه منم عمل کنید ؟ ولی قندم کنترله همیشه و بالا نیست ولی حتما میخوام پروتز الت عمل کنم

  • دکتر میرصادقی گفت:

   بله
   جراحی پروتز الت مناسب بیماران دیابتی است
   باید قبل از عمل قند خود را کنترل نمایید و تحت نظر باشید
   جرراحی برای شما موردی ندارد

 7. نیک آپان گفت:

  درود
  پروتز آلت برای کسانی که علاوه بر مشکل نعوذ, در حالت عادی آلت کوچکی هم دارند کمک کننده هست؟ یا فقط همون اندازه رو سفت و ایستاده میکنه؟ در واقع این پروتزها در آلت های کوچیک جایگزاری میشن؟
  و بعد از انجام این عمل و تاثیرش آلت حتی با قرص های ویگرا هم بزرگتر نمیشه و به یه صورت ثابت میمونه؟

  • دکتر میرصادقی گفت:

   پروتز سایز آلت رو تغییر نمیدهد و پروتز هر فرد متناسب با سایز آلت قبلی اون انتخاب می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.