جراحی یا درمان آلت ساعت شنی (پیرونی)

بیماری پیرونی شدید و ایجاد آلت ساعت شنی

بیماری Peyronie disease پلاک پیرونی به دلیل وجود بافت پلاک مانند در روی آلت تناسلی مرد ایجاد می شود و باعث می شود آلت به مرور در زمان نعوظ خم شود. بیماری پیرونی باعث ایجاد مشکلات فراوان در زمان ایجاد رابطه برای بیمار می شود . در اثر این بیماری آلت فرد دچار انحراف شده و این انحراف معمولا با گذشت زمان شدید تر میگردد . در موارد خفیف یا اصطلاحا انحراف زیر ۳۰ درجه عموما فرد دچار مشکل اساسی نمیشود اما موارد شدید و انحراف یا کجی آلت بیشتر از ۳۰ درجه فرد را از نظر برقراری رابطه دچار مشکلات اساسی میکند تنها روش درمان انحراف یا کجی آلت یا همان پلاک پیرونی جراحی توسط متخصص اورولوژی میباشد و بر خلاف تصور این بیماری درمان دارویی ندارد .

این بیماری می تواند شما را از داشتن رابطه ی جنسی باز دارد یا باعث شود نعوظ آلت به سمت بالا یا پایین یا چپ یا راست کج شود. برای برخی از مردان، بیماری پیرونی علاوه بر مشکلات جسمی باعث فشار روحی و عصبانیت در رفتار فرد نیز می شود. کوتاه شدن آلت تناسلی یکی دیگر از نگرانی ها برای این بیماران است. این بافت در زیر پوست آلت به صورت توده های سفت احساس میشود که در زمان نعوظ مانع از بزرگ شدن سیلندر یا اصطلاحا بزرگ شدن آلت شده و به همین جهت آلت در آن ناحیه همانند بادکنکی که روی بدنه ی آن چسب یا سفتی وجود داشته باشد در زمان نعوظ و بزرگ شدن ٬ دچار خم شدگی یا انحراف میگردد .

بیماری پیرونی در مردان
بیماری پیرونی در مردان

علت بیماری ساعت شنی آلت تناسلی آقایان

پیرونی در حال حاضر علت مشخصی ندارد، اما آسیب یا ترومای آلت تناسلی مردانه احتمال شکل ایجاد آن را افزایش میدهد. حدس زده می شود این بیماری ناشی از صدمات مکرر به آلت تناسلی است که از نظر علمی هنوز اثبات نشده است. این بیماری به مرور پیشرفت میکند و نوع شدید آن بیماری آلت ساعت شنی نام دارد .

در بیماری آلت ساعت شنی ٬ پلاک پیرونی بسیار رشد کرده و به مرور دور تا دور آلت را احاطه میکند و به آن فشار وارد می آورد ٬ در نتیجه کمر آلت قطر باریکتری از بقیه آلت دارد و دراصطلاح آلت به شکل ساعت شنی در می آید ،که به این بیماری آلت ساعت شنی گفته می شود. در واقع این بیماری نوع پیشرفته ی پلاک پیرونی است که در آن پلاک همانند کشی دور تا دور آلت را گرفته و در اثر فشار، کمر آلت باریک شده است معمولا در این افراد کجی آلت به یک سمت نیز دیده میشود. این بیماری به مرور زمان باعث کاهش خون رسانی صحیح آلت شده و به مرور مشکلات زیادی در عملکرد صحیح سیلندرهای آلت به وجود می آورد.

نمونه جراحی درمان آلت تناسلی ساعت شنی توسط دکتر میرصادقی

علائم شروع پلاک پیرونی و ایجاد بیماری آلت ساعت شنی

درزمان نعوظ خم شدن آلت تا حدودی به صورت نرمال و طبیعی وجود دارد ، اما مردانی که دارای بیماری پیرونی هستند، هنگام نعوظ دارای انحنای شدید آلت تناسلی بیش تر از ۳۰ درجه خواهند بود، که ممکن است رابطه جنسی برایشان دشوار یا غیر ممکن باشد و یا اصلا نتوانند رابطه ای داشته باشند. بیماری در طول زمان شکل می گیرد و به مرور شدت می یابد.

پیرونی شدید دور آلت تناسلی

علائم بیماری پیرونی :

 • انحنای بالای ۳۰ درجه آلت تناسلی مرد (انحنا یا کجی آلت می تواند به سمت چپ یا راست، به سمت بالا یا پایین باشد).
 •  تشکیل توده یا نواری سفت زیر پوست آلت تناسلی .
 • کوتاه شدن یا باریک شدن آلت تناسلی مرد در هنگام نعوظ .
 • آلت تناسلی با ظاهر غیر طبیعی و غیر استوانه ای ٬ مانند آلت تناسلی ساعت شنی شکل ٬ که بافتی از توده دور تا دور آلت شکل گرفته باشد.
 • درد در آلت ( در برخی موارد )
 • نعوظ دردناک ( در برخی موارد )
 • اختلال نعوظ (هم در ایجاد نعوظ و هم در پایداری آن)
علائم بیماری ساعت شنی آلت

علائم بیماری ساعت شنی آلت

درمان آلت ساعت شنی

درمان بیماری آلت تناسلی شنی یا پلاک پیرونی پیشرفته ، تنها توسط جراحی امکان پذیر است . این بیماری به مرور زمان باعث تخریب عملکرد سیلند آلت میگردد . اگر انحراف شما خفیف است (انحراف زیر ۳۰ درجه ) و زندگی جنسی شما را تحت تأثیر قرار نداده ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید و پزشک مداخله ی جراحی برای درمان شما تجویز نکند .اما برای مردانی که علائم آنها شدید است جراحی نیاز میباشد . دکتر میرصادقی اورولوژیست این حوزه آماده مشاوره و جراحی به شما عزیزان است.

منابع

https://www.mydr.com.au/sexual-health/peyronie-s-disease
https://pdlabs.net/peyronies/symptoms_peyronies.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5881200/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/peyronies-disease/symptoms-causes/syc-20353468

6 Comments

 1. سید مهدی گفت:

  خواستم تشکر کنم از شما دکتر جان به جهت جراحی و درمان پلاک پیرونی که برای انجام دادید
  شما بهترین دکتر و جراح کلیه و مجازی ادرار و تناسلی هستید که دیدم
  هم خوش اخلاق هستید و هم به بیمارانتون اهمیت میدید و واقعا ممنونم از زحماتی که برام کشیدید
  ای کاش زودتر پیداتون کرده بودم و زودتر جراحی شده بودم
  من یک عمر دچار بیماری آلت اساعت شنی بودم اما همه ی دکتر ها تزریق و دارو و یه مشت درمان بیخودی برام تجویز کردند
  هیچکدون نه به اندازه ی شما سواد داشتند نه به اندازه ی شما برام وقت گذاشتند تا بهم بگن بیماریم چیه
  متچکرم ازت دکتر جان
  بهترین دکتر ی شما
  با تشکر حسینی

 2. علی گفت:

  با سلام آقای دکتر میر صادقی من بیماری پیرونی طبق تشخیص دکتر جمشیدی ساری، برای من تجویز ۵ تا امپول کردن ولی من با مطالعه مطالب بالا دو دل شدم که آقای انجام بدم یا خیر واقعا مشکل دارم در رابطه خودم در ضمن من بیماری زود انزالی نیز دارم لطفا راهنمایی بفرمائید با سپاس

  • دکتر میرصادقی گفت:

   با سلام
   همانطور که در متن اشاره شد روش درمان قطعی پلاک پیرونی آلت یا همان کجی آلت ٬ شرح داده شده است
   در مورد درمان زود انزالی نیز در اینستاگرام و سایت ما توضیحات بسیار قبلا گذاشته شده است که امکان نوشتن تمامی آنها مجددا مقدور نیست لطفا مراجعه کرده و مطالعه نمایید

 3. محسن گفت:

  ممنون دکتر جان
  من عبیدیان هستم از شهرستان شیراز
  بنده هم دچار مشکل آلت ساعت شنی و یا آلت با پلاک پیرونی بودم که هم دچار کجی آلت شدم و هم باریکی در قطر آلت . پزشکم برام چندین نوبت امپول برای درمان کجی آلت و افزایش قطر آلت تجویز کردند اما التم درست نشد و نتیجه ای نگرفتم
  توسط دکتر میرصادقی جراحی شدم و خداروشکر مشکلم کاملا بر طرف شد
  ممنونم از زحمات شسما

 4. پوریا اشکانی گفت:

  سلام دکتر جان من پوریا اشکانی هستم از کشور نروژ و مشکل پلاک پیرونی یا همین بیماری رو دارم و التم کج شده و متاسفانه دچار عدم نعوظ و مشکلات جنسی شدم تحقیق کردم در موردتون در ایران شما بهترین جراح ارولوژیست هستید و نمونه جراحی های شمارو در یوتیوب هم دیدم میخوام بیام ایران خدمتتون برای درمان میگن شما به بیماران خارج از کشور بدون نوبت ویزیت میدین درسته یا باید وقت نوبت و جراحی بگیریم از قبل لطفا راهنمایی کنید

  • دکتر میرصادقی گفت:

   با سلام
   باید از قسمت ویزیت بیماران خارج از کشور اقدام به گرفتن نوبت ویزین و تشکیل پرونده و تکمیل مدراک پزشکی کنید
   سپس به شما وقت جراحی داده میشود و میتواند قبل از جراحی به ایران مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.