انواع عفونت ادراری وعفونت های سیستم تناسلی

عفونت ادراری

عفونت ادراری یا عفونت دستگاه ادراری (Urinary Tract Infection: UTI) به علت وجود میکروب‌هایی نظیر باکتری و قارچ در دستگاه ادراری ایجاد می‌شود. عفونت می‌تواند هر قسمتی از دستگاه ادراری را درگیر کند مانند عفونت دستگاه ادراری فوقانی اما اغلب عفونت‌های ادراری، در دستگاه ادراری تحتانی ( مثانه و پیشابراه) دیده می‌شوند. دستگاه ادراری انسان به دو قسمت، دستگاه ادراری فوقانی و دستگاه ادراری تحتانی، تقسیم می‌شود. دستگاه ادراری فوقانی شامل دو عدد کلیه‌ و دو عدد حالب‌‌ (میزنای) می‌باشد و دستگاه ادراری تحتانی از مثانه و مجرای ادرار (پیشابراه) تشکیل شده است.ازعفونتهای دستگاه تناسلی هم می توان به عفونت بیضه و عفونت قارچی واژن اشاره کرد.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

عفونت کلیه

عفونت دستگاه ادراری فوقانی عضوهایی مانند کلیه و حالب را درگیر می کند.
عفونت های کلیه به واسطه باکتری هایی که ابتدا در مثانه حضور دارند و عفونت دستگاه ادراری تحتانی، مانند عفونت مثانه را ایجاد می کنند، شکل می گیرند. در صورت باقی ماندن باکتری ها، این امکان وجود دارد که آنها به قسمت های بالایی وارد شده و موجب عفونت کلیه شوند.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی
عفونت دستگاه ادراری فوقانی مانند کلیه


علت ابتلا به عفونت کلیه

باکتری‌هایی که از طریق مجرای ادرار وارد دستگاه ادراری ما می‌شوند، می‌توانند تکثیر یافته و به کلیه‌ها برسند. این موضوع، شایع‌ترین علت عفونت کلیه است.باکتری‌های ناشی از عفونت در جای دیگر بدن ما نیز ممکن است از طریق جریان خون به کلیه‌ها منتقل شوند. اگرچه ابتلا به عفونت کلیه از این طریق غیرمعمول است، اما به عنوان مثال اگر یک مفصل یا دریچه قلب مصنوعی داشته باشیم که دچار عفونت شده باشد، ممکن است این عفونت به عفونت کلیه منجر شود. عفونت کلیه به ندرت پس از جراحی کلیه به وجود می‌آید.

 علائم عفونت کلیه

بعضی از علائم کلی عفونت مجاری ادراری میتوانند به همراه علایم عفونت کلیه نیز باشد، مانند:

 • سوزش ادرار
 • تکرر ادرار
 • نیاز فوری به ادرار کردن
 • لرزیدن
 • درد شکمی
 • تهوع و استفراغ

عفونت دستگاه ادراری تحتانی

عفونت مثانه

دستگاه ادراری شامل کلیه‌ها ، حالب ، مثانه و میزراه می‌باشد. عفونت مثانه نوعی عفونت ادراری است که کلیه ها، حالب ها و یا میزراه را درگیر می کند. درواقع اگر هر یک از اعضای سیستم ادراری دچار عفونت باکتریایی شود شخص به عفونت مبتلا می‌شودعفونت مثانه جزو عفونت دستگاه ادراری تحتانی می باشد.عفونت مثانه ناشی از باکتری های موجود در مثانه می‌باشد. کسانی که دارای نقص ایمنی هستند، توسط مخمرها دچارعفونت ادرارمی شوند.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی
عفونت دستگاه ادراری تحتانی

علت ابتلا به عفونت مثانه

اگر باکتری های از طریق میزراه وارد مثانه شوند، باعث عفونت می‌شوند. با وجود اینکه بدن بوسیله ی ادرار خیلی از باکتری ها توسط ادرار از مثانه دفع می‌شوند، ولی ممکن است برخی از باکتری ها به دیواره ی مثانه بچسبند و به سرعت تکثیر شوند. با تکثیر بیش از حد باکتری‌ها، توانایی بدن برای مقابله کردن با آنها و نابود کردنشان ضعیف می‎شود.
این عارضه،می‌تواند باعث ایجاد عفونت در مثانه شود.

از آنجایی که مجرای میزراه در خانم‌ها کوتاه تر است و فاصله ی مقعد تا دهانه ی آن کمتر است ، باکتری E.Coli به راحتی باعث ایجاد عفونت می‌شود. بیشتر عفونت‌های مثانه توسط این باکتری به وجود می‌آیند. این باکتری در روده‌ها وجود دارد. اگر ناحیه تناسلی به مدفوع آغشته شود ، مجرای ادرار به این میکروب آلوده شده و فرد دچار عفونت ادرار یا مثانه می‌شود.

علائم عفونت مثانه

علائم عفونت مثانه با توجه به شدت عفونت می‌تواند متفاوت باشد.
معمولا در هنگام ادرار کردن ، فرد مبتلا به عفونت متوجه تغییراتی می‌شود. با گسترش عفونت، علائم آن با درد همراه می‌شود.

برخی از علائم شایع عفونت ادرای عبارتند از:
بدرنگی ادرار
هماچوری ( وجود خون در ادرار)
تکرر ادرار 
ادرار بدبودرد یا سوزش هنگام دفع ادرار 
احساس دفع فوری ادرار
احساس گرفتگی یا فشار در قسمت تحتانی شکم و یا پایین کمر

عفونت مثانه
عفونت مثاته

عفونت ادراری باعث کمردرد می‌شود. این درد به کلیه هم می‌رسد.عفونت کلیه مانند بسیاری از عفونت‌ها می‌تواند موجب تب خفیف شود.

عفونت دستگاه تناسلی مردان

عفونت بیضه

یکی از عفونت های مربوط به دستگاه تناسلی مردان عفونت بیضه می باشد. عفونت بیضه به معنی التهاب و عفونت خود بیضه می باشد. عفونت بیضه یا اورکیت، التهاب یک یا هر دو بیضه است که معمولا به علت ویروس یا عفونت میکروبی رخ می دهد.

عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه یا اورکیت

علایم عفونت بیضه در افراد مختلف بسته به شدید و خفیف بودن آن میتواند متفاوت باشد ٬‌اما از علایم شایع عفونت بیضه در مردان میتوان به :
تورم ، قرمزی بیضه ، تب ، لرز ، درد بیضه ، تهوع ، خستگی و کسالت ، سر درد و بدن درد و …. اشاره کرد .
در صورتی که تروم یا قرمزی بیضه یا درد شدید در بیضه احساس کردید حتما هر چه سریع تر به پزشک متخصص ارولوژیست مراجعه نمایید .

علت ابتلا به عفونت بیضه یا اورکیت

در اکثر موارد علت عفونت بیضه ، در اثر مشکلات ویروسی مثل اوریون یا آبله و…. است .
اما در برخی اوقات در اثر عوامل میکروبی مانند سوزاک، سیفلیس یا کلامیدیا نیز ایجاد می شود و در اکثر موارد پیشرفت عفونت اپیدیدیم، به بیضه نیز سرایت می کند.

اکثر مبتلایان به اورکیت ویروسی، کودکان زیر ۱۰ سال می باشند ، در حالی که عفونت بیضه ناشی از میکروب، بیشتر در افرادی که از نظر جنسی ، شریک های جنسی متفاوتی داشته و روابط جنسی محافظت نشده دارند و یا بالای ۵۰ سال سن دارند و مبتلا به بزرگی پروستات هستند، دیده می شود.

درمان عفونت بیضه

درمان التهاب اپیدیدیم شامل درمان عفونت زمینه ای و کاهش علائم است.

درمان های معمول اپیدیدیمیت شامل:

 • آنتی بیوتیک هایی که به مدت ۴ تا ۶ هفته
 • داروی ضد درد
 • داروهای ضد التهابی
 • استراحت در رختخواب

عفونت بیضه مربوط به دستگاه تناسلی بوده و مربوط به عفونت ادراری نمی باشد.

عفونت دستگاه تناسلی زنان

عفونت قارچی واژن

یکی از عفونت های رایج در بین زن ها عفونت قارچی واژن می باشد.درواقع از هر 4 زن 3 زن به این بیماری مبتلا می شوند. قارچ کاندیدا معمولاً در دهان، دستگاه گوارش و واژن وجود دارد. اگر این قارچ زیاد شود، به بافت واژن حمله می کند. به طور معمول، قارچ کاندیدا در کنار میکروارگانیسم های دیگر در وضعیتی متعادل عمل می کند. اگر این تعادل از بین برود، رشد بیش از حد قارچ سبب عفونت می شود.

علائم عفونت قارچی واژن

علائم و نشانه های عفونت قارچی واژن بستگی به شدت آن دارد. اگر عفونت قارچی خفیف باشد، علائم آن هم خیلی خفیف است. آگاهی از وضعیت طبیعی بدنتان، به شما کمک می کند تا از هرگونه تغییری در وضعیت سلامتی واژنتان آگاه شوید. بیشتر زنان مبتلا به عفونت قارچی واژن یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه می کنند:

 • خارش واژن
 • ترشحات واژن که غلیظ، سفید، تکه تکه و پنیری شکل است.
 • سوزش، زخم و درد
 • درد به هنگام ادرار یا رابطه ی جنسی
 • التهاب ناحیه ی خارجی آلت تناسلی (قرمزی، تورم، راش)
 • تب
 • لرز
 • راش یا کهیر
 • درد در ناحیه ی زیر شکم، کمر یا شانه
 • تهوع یا استفراغ
 • ترشح بدبوی واژن به رنگ سبز یا خاکستری
 • قاعدگی نامنظم
 • تکرر ادرار، نیاز فوری به دفع ادرار و مشکل در دفع ادرار
عفونت قارچی واژن

علت ابتلا به عفونت قارچی واژن

قارچ به طور طبیعی در ناحیه واژن زندگی می کند. رشد قارچهای طبیعی واژن توسط باکتری لاکتوباسیل کنترل می شود. اگر تعادل سیستم شما به هم بخورد، این باکتری ها نمی توانند به خوبی عمل کنند. در نتیجه، قارچ بیش از اندازه رشد کرده و به عفونت قارچی واژینال منجر می شود. عوامل متعددی می توانند باعث عفونت قارچی واژن شوند، از جمله:

• آنتی بیوتیک ها که مقدار باکتری خوب را در واژن کاهش می دهند
• دیابت کنترل نشده 
• سیستم ایمنی ضعیف
• عادات غذایی ناسالم مانند مصرف بیش از اندازه غذاهای شیرین
• عدم تعادل هورمونی در نزدیکی پریود
• استرس
• کمبود خواب

عمدتا عفونت قارچی واژن در اثر رشد بیش از اندازه نوع خاصی از قارچ ها به نام “کاندیدا آلبیکانس” ایجاد می شود. این عفونت های قارچی به راحتی قابل درمان هستند.

درمان عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی را با دو روش درمان می کنند: مصرف داروهای موضعی واژن و استفاده از داروهای خوراکی (فقط با تجویز پزشک).درمان کامل در هر دو نوع خوراکی و موضعی هفت روز طول می کشد محصولات حاوی بنزوکائین یا هیدروکورتیزون تنها علائم این بیماری را از بین می برند و عفونت را درمان نخواهند کرد.
عفونت قارچی واژن مربوط به دستگاه تناسلی بوده و مربوط به عفونت ادراری نمی باشد.

در این مقاله سعی کردیم به چند مورد از شایع ترین بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی مانند عفونت ادراری,عفونت مثانه,عفونت بیضه و …. بپردازیم.
درمان هر یک از بیماری های ذکر شده با توجه به شرایط بیماد و میزان وخامت و پیشرفت بیماری متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.