رنگ اسپرم سالم و معنی تغییر رنگ اسپرم

رنگ اسپرم سالم و معنی تغییر رنگ اسپرم

رنگ اسپرم طبیعی

رنگ اسپرم طبیعی

رنگ اسپرم سالم به رنگ شیری مایل به سفید می باشد اما گاهی به دلیل برخی از مشکلات و بیماری ها ، رنگ اسپرم زرد می شود و در این صورت رنگ اسپرم نرمال نمی باشد.
در مقاله زیر به رنگ اسپرم طبیعی ، علت تغییر رنگ اسپرم و چگونی بالا بردن بهبود کیفیت اسپرم می پردازیم.

اسپرم چیست؟

اسپرم یک نوع سلول مردانه است که در بیضه تولید شده و در مایع منی وجود دارد.بر خلاف تصور عموم اسپرم مایع منی نبوده و تنها بخشی از آن می باشد.اسپرم دارای قدرت باروری است.رنگ اسپرم نرمال ، شیری مایل به سفید می باشد.در ادامه به صورت کامل توضیح می دهیم.

رنگ اسپرم سالم

رنگ اسپرم سالم شیری است و غلظت آن ژله ای و مشابه سفیده تخم مرغ (خام) می باشد. تغییرات موقت در اسپرم، طبیعی می باشد اما در صورت تکرار و طولانی مدت بودن علائم حتما باید پیگیری شود و درمان صورت بگیرد.رنگ اسپرم ممکن است به رنگ زرد،قرمز یا قهوه ای و خاکستری در آید که هر کدام نشان دهنده یک مشکل می باشد .

رنگ اسپرم نرمال
رنگ اسپرم نرمال

انواع رنگ اسپرم

همانطور که گفته شد هر رنگ در اسپرم می تواند نشان دهنده یک بیماری خاص یا مشکلی باشد.
انواع رنگ های اسپرم عبارند از:

اسپرم شفاف، سفید و خاکستری

رنگ اسپرم سالم یا رنگ اسپرم نرمال به رنگ شفاف، سفید، یا خاکستری می باشد. عموماً اسپرم با این رنگ ها به دلیل تعداد زیاد اسپرم، بافتی غلیظ دارد. البته، برخی مردان با وجود داشتن بافت مایع، اما رنگ اسپرم طبیعی دارند، این نوع  اسپرم را آبکی می گویند که نشانه باروری مرد می باشد.
جذب ناکافی روی یکی از دلایل غلیظ نشدن بافت اسپرم می باشد.

اسپرم سفید مایل به زرد

یکی از دلایل متمایل شدن رنگ سفید اسپرم به رنگ زرد سن و سال افراد می باشد. تا زمانی که هنگام انزال یا رابطه جنسی فرد احساس درد نداشته باشد، این تغییر رنگ تقریباً طبیعی است. یکی دیگر از عواملی که باعث این نوع تغییر رنگ می شود ، مصرف و خوردن غذاهای حاوی مقادیر بالای گوگرد مانند پیاز، بروکلی، و موز است.

رنگ اسپرم زرد

اگر رنگ اسپرم شخصی از سفیدی درآمده و کامل به رنگ زرد تغییر پیدا کند باید حتما تحت بررسی قرار بگیرد. باید توجه داشت رنگ اسپرم زرد لزوماً نشانه اختلال در سلامت فرد نیست. ممکن است بنا به دلایلی مانند اختلاط مایع اسپرم با ادرار در مجرای ادراریرنگ اسپرم زرد شود. همچنین عبور اسپرم از مجرای ادراری می تواند باعث آغشته شدن آن به باقیمانده ادرار شده و رنگ اسپرم زرد شود.

رنگ اسپرم زرد
رنگ اسپرم زرد

از جمله دلایل دیگری که باعث زرد شدن رنگ اسپرم می شود عبارتند از:

 عفونت پروستات

یکی از بیماری هایی که بسیاری از مردان به آن مبتلا می شوند عفونت پروستات می باشد. با ورود باکتری ها از مجرای ادراری به غده پروستات ، عفونت ایجاد می شود.عفونت پروستات موجب تغییررنگ اسپرم و زرد شدن آن می شود. درواقع رنگ اسپرم نرمال نمی باشد.

 لوکوسیتواسپرمی

این حالت زمانی رخ می دهد که گلبول های سفید بسیاری (لوکوسیت) در اسپرم فرد موجود باشد و منجر به تغییر رنگ اسپرم به زرد می شود. لوکوسیتواسپرمی می تواند در اثر عفونت پروستات، بیماری های خودایمنی، یا بیماری های مقاربتی (STDs) ایجاد شود.

 بیماری زردی

اگر میزان بیلی روبین در بدن شخصی افزایش چشمگیری داشته باشد فرد به بیماری زردی مبتلا می شود.
بیلی روبین رنگدانه زرد رنگی است که در اثر تجزیه گلبول های قرمز خون به صورت طبیعی ایجاد می شود.

اسپرم سبز رنگ

عفونت در ناحیه مثانه یا در اثر بیماری های مقاربتی باعث سبز شدن رنگ اسپرم می شود. در صورتی که اسپرم شما به رنگ سبز تغییر کرد حتما به پزشک مراجعه کنید.

اسپرم قرمز، قهوه ای

یک رنگ صورتی یا قرمز معمولاً نشانه خون تازه است. رنگ قهوه ای معمولاً نشانه خون لخته شده است که قبلا ایجاد شده و الان بصورت لخته خارج می شود. همچنین ممکن است خون تازه پس از قرار گرفتن در معرض اکسیژن واکنش داده و اکسید شود و به رنگ قهوه ای در بیاید.

دلایل زیر می تواند باعث قرمز شدن اسپرم شود:

1- جراحی پروستات یا بیوپسی

به نمونه برداری بافت ازغده پروستات ، بیوپسی گفته می شود.برای انجام بیوپسی در قسمت مورد نظر بافت برش می خورد و باعث می شود مقداری خون وارد مجاری ادرار یا مجرای انزال شود که در این صورت در هنگام ادرار در ادرار یا در هنگام انزال در منی کمی خون مشاهده می شود. جراحی نیز می تواند باعث نشت خون در مجرای انزال شود و با منی خارج گردد. خون همچنین می تواند با موادی در پروستات مخلوط شود که هنگام انزال تولید می شوند.

2- فشار خون بالا

فشار خون بالا نیز، به خصوص اگر تحت درمان قرار نگیرد، می تواند باعث ایجاد خون در مایع منی شما شود.

3- بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی  مانند تبخال، کلامیدیا و سوزاک می توانند باعث ایجاد خون در مایع منی شوند.
در بیشتر مواقع این بیماری ها هیچ علائمی ندارند و تنها از طریق آزمایشات مربوط به بیماری های مقاربتی تشخیص داده می شوند اما می توانند علائمی مانند خون در مایع منی و دیگر علائم زیر را نیز ایجاد نمایند:

 • درد یا سوزش هنگام خوابیدن به پهلو
 • درد یا تورم در بیضه ها
 • ترشحات غیرمعمول زرد یا رنگی از آلت تناسلی شما
 • بثورات خارش دار، تحریک کننده یا دردناک

اکثر بیماری های مقاربتی در صورت تشخیص زودهنگام به راحتی قابل درمان هستند اما در صورت بی توجهی و عدم درمان می توانند عوارض جبران ناپذیری مانند ناباروری ایجاد کنند و همچنین به راحتی در نزدیکی جنسی به شریک جنسی شما انتقال داده می شوند. 

4- عفونت پروستات (پروستاتیت)

در صورت عدم درمان، پروستاتیت همچنین می تواند باعث ایجاد خون در مایع منی شود.
عفونت پروستات علائم دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • مشکل در ادرار
 • درد و خارش
 • احساس نیاز به  ادرار بصورت مداوم
 • درد در پایین شکم
 • درد در نزدیکی رکتوم (مقعد) شما
 • درد در هنگام انزال و مقاربت
 • احساس خستگی غیر طبیعی

5- رابطه جنسی جدی یا خودارضایی

در برخی موارد، مردان دچار انزال در این حالت دارای اسپرم خونی هستند. این شرایط زمانی رخ می دهد که ارگاسم طولانی نداشته باشید، یا پیش از انزال، توقف داشته باشید.

اسپرم سیاه رنگ

اسپرم سیاه رنگ معمولاً با اختلال هماتواسپرمیا ارتباط دارد.
هماتواسپرمیا عموماً با شرایط التهابی کیسه اسپرم مرتبط است. خونی که با اسپرم مخلوط می شود در معرض اکسیژن قرار میگیرد که موجب سیاه شدن رنگ اسپرم می شود.علت دیگری که منجر به سیاه شدن رنگ اسپرم می شود آسیب های نخاعی است. این حالت می تواند به کیسه ذخیره اسپرم آسیب بزند. این غدد چند نوع ماده ترشح می کنند که رنگ آن ها از قهوه ای تیره تا سیاه متفاوت است.

اسپرم سیاه
اسپرم سیاه

برگرداندن رنگ اسپرم به رنگ اسپرم سالم

مواجه شدن با اسپرم تغییررنگ یافته، ممکن است باعث ایجاد نگرانی شود و بهتر هست که شخص به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد تا رنگ اسپرم طبیعی شود.
اقدامات زیادی برای بهبود کیفیت اسپرم و بازگرداندن رنگ آن به رنگ طبیعی اسپرم می توان انجام داد، از جمله:

استفاده از روی برای بدن

روی ماده معدنی مهم مورد نیاز بدن است. این ماده بر سلامت اسپرم نیز تأثیرگذار است.
روی در غذاهای حیوانی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف وجود دارد.

ورزش کردن منظم

یکی از راه های افزایش تستوسترون ورزش کردن می باشد.
افرادی که به طور منظم ورزش می کنند میزان تستوسترون بالاتری دارند و کیفیت اسپرم آن ها بهتر است.
همچنین با ورزش کردن می توانید از رنگ اسپرم سالم برخوردار شوید.

کنترل استرس

استرس مزمن میزان هورمون کورتیزول را افزایش خواهد داد که اثر منفی بر تستوسترون دارد. افزایش در میزان کورتیزول موجب افت در میزان تستوسترون می شود. کنترل و مدیریت استرس با استفاده از مدیتیشن، ورزش، یا مراجعه به روانشناس کمک زیادی به افراد برای داشت رنگ اسپرم سالم ، بهبود کیفیت اسپرم و موارد دیگر می کند.

کاهش وزن

چاقی یکی از دلایل کاهش کیفیت اسپرم و کمیت اسپرم است.
بنابراین بهتر است براس صحت و سلامتاسپرم خود و همچنین بسیاری از موارد دیگر مانند قندو فشار خون مراقب تغذیه و وزن خود باشید.

زمان مراجعه به دکتر

اگرچه تغییررنگ اسپرم به صورت جدی نگران کننده نمی باشد اما در صورت تداوم و بروز علایم دیگر همچون بوی بد، یا هماتواسپرمیای طولانی مدت، حتما باید به پزشک مراجعه نمود.در صورت می توان از بروز مشکلات خطرنک چلوگیری کرد. اگر شخصی هر نشانه ای از مشکلات در پروستات را مشاهده نمود، باید به متخصص اورولوژی مراجعه کند.

مشاوره با پزشک
مشاوره با پزشک

در این مقاله به توضیح رنگ اسپرم سالم (رنگ اسپرم نرمال)،دلایل رنگ اسپرم زرد و چگونگی بهبود کیفیت اسپرم پرداختیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.