رادیکال سیستکتومی چیست ؟
آبان 5, 1401
واریکوسل چیست
واریکوسل چیست | علت ، علائم و درمان
آبان 5, 1401

جراحی پروتز آلت مردان | آشنایی کامل با این جراحی

 • جراحی پروتز آلت مردان

  مردانی که از اختلال نعوظ رنج می‌برند و راه‌ها درمانی مختلفی را تجربه کرده‌اند اما بهبودی در وضعیت خود مشاهده نکرده‌اند، می‌توانند جراحی پروتز آلت انجام دهند. پروتز آلت انواع مختلفی دارد که جراح متناسب با شرایط بیمار مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب می‌کند تا بیمار بتواند کیفیت رابطه‌ی جنسی خود را ارتقا دهد و اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کند.

  تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در مورد کاشت پروتز آلت در اختیار شما قرار دهیم.

  پروتز آلت مردان
  پروتز آلت مردان

  پروتز آلت چیست؟

  ایمپلنت یا پروتز آلت به ابزاری گفته می‌شود که با عمل جراحی داخل آلت متقاضی قرار داده می‌شود.

  انواع پروتز آلت کدام است؟

  پروتزهای که برای جراحی آلت استفاده می‌شوند دو نوع پروتز منعطف یا نیم سخت و پروتز هیدرولیک هستند.

  پروتز منعطف آلت تناسلی

  پروتزهای منعطف با نام پروتز نیم سخت هم شناخته می‌شوند و از یک جفت میله‌ی منعطف تشکیل می‌شوند. این میله‌ها داخل بافت آلت یا کورپورا کاورنوس قرار می‌گیرد. پس بیمار می‌تواند موقعیت آلت و میله‌های پروتز را با دست تنظیم کند. البته این دستکاری تاثیری در بلند شدن یا افزایش قطر آلت ندارد و فقط برای تنظیم موقعیت استفاده می‌شود.

  استفاده از پروتز منعطف آسان است و فقط لازم است پروتز کمی رو به بالا خم شود تا وضعیت آلت برای دخول مناسب شود. پس از پایان رابطه‌ی جنسی هم می‌توان با فشار کمی آلت را رو به پایین خم کرد.

  مزیت استفاده از این پروتزها این است پیچیگی ندارد و به راحتی قابل استفاده است. اگرچه ممکن است راست بودن برای برخی از افراد آزاردهنده باشد. همچنین این پروتزها از لحاظ قیمت ارزان‌تر هستند و موجب تحمیل هزینه‌ی بالایی به بیمار نمی‌شوند.

  پروتز هیدرولیک آلت تناسلی

  پروتز آلت هیدرولیک از دو سیلندر تشکیل شده است که می‌توان بعد از جراحی و قرار دادن داخل آلت آن را با مایع تحت فشار منبسط کرد. به این منظور لوله‌هایی در نظر گرفته می‌شود که سیلندرها را به مخزن مایع و پمپ متصل می‌کند. فشار دادن پمپ موجب جابه جایی مایع از مخزن به سیلند و سفت و پر شدن آن می‌شود.

  پروتز هیدرولیک آلت با پروتز منعطف یک تفاوت اساسی دارد و آن این است که قطر و طول آلت جنسی را تغییر می‌دهد و بزرگتر می‌کند. درحالی‌که پروتز منعطف این ویژگی را ندارد.

  در حالت عادی و غیرفعال، آلتی که پروتز هیدرولیک دارد شل و نرم است و بیمار را اذیت نمی‌کند. همچنین به دلیل فشار کمی که به الت وارد می‌کند، احتمال تحلیل رفتن بافت آلت در آن کم است. 

  کدام پروتز آلت مناسب‌تر است؟

  انتخاب پروتز آلت به عهده‌ی جراح است. اما ترجیح بیمار هم در آن تاثیر دارد. پزشک برای انتخاب بهترین پروتز برای متقاضی جراحی، سن فرد، بیماری‌هایی که به آن مبتلا است و روش‌های درمان قبلی را در نظر می‌گیرد.

  کاندیداهای مناسب چه کسانی هستند؟

  یکی از سوالات متداولی که در مورد پروتز آلت پرسیده می‌شود این است که چه کسانی شرایط این جراحی را دارند. واقعیت این است کسانی که درگیر اختلال نعوظ دائمی شده باشند یا بدشکلی آلت داشته باشند می‌توانند از پروتز آلت استفاده کنند. همچنین کسانی که با استفاده از دارو نمی‌توانند نعوظ را درمان کنند یا با دارو درگیر عوارض جانبی می‌شوند می‌توانند جراحی را جایگزین استفاده از دارو نمایند.

  گروه دیگری از افراد که می‌توانند از جراحی پروتز آلت مردان استفاده کنند، کسانی هستند که به دلیل بیماری قلبی نمی‌توانند از درمان‌های دارویی نعوظ و اختلالات جنسی استفاده کنند. در ضمن کسانی که فقط با تزریق دارو به آلت می‌توانند به نعوظ برسند هم کاندیدای مناسبی برای هستند.

  تاثیرگذاری پروتز آلت بر نعوظ چقدر است؟

  میزان رضایت بیمارانی که از پروتز آلت استفاده می‌کنند زیاد است و معمولا بالای 80 درصد آن‌ها می‌توانند نعوظ هنگام نزدیکی را تجربه کنند. زیرا پروتز می‌تواند استحکام مناسب را در آلت برای برقراری رابطه جنسی ایجاد بکند. البته پروتزها فقط بر نعوظ تاثیر دارند و هیچ تغییری در توانایی ارگاسم یا زمان انزال ایجاد نمی‌کنند. حتی تغییری هم در پوست آلت جنسی ایجاد نمی‌شود.

   این نکته را هم باید در نظر داشته باشید فردی که جراحی پروتز آلت مردان انجام داده است دیگر نمی‌تواند نعوظ طبیعی داشته باشد. پس اگر بنا به دلایلی بخواهد پروتز را خارج کند، هرگز نعوظ طبیعی و عادی را تجربه نمی‌کند.


  بیشتر بخوانید : رادیکال سیستکتومی چیست ؟


  آمادگی قبل از جراحی پروتز آلت مردان

  بیماری که برای جایگذاری پروتز آلت به جراح مراجعه می‌کند، لازم است سابقه‌ی پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهد و تحت معاینه قرار بگیرد. بعد از بررسی شرایط جسمی بیمار، پزشک در مورد انتظارات بیمار و هدف او از انجام جراحی پرس و جو کند و شرایط جراحی را به طور کامل برای بیمار توضیح دهد.

  جراح باید به بیمار تذکر دهد که جراحی برای جایگذاری پروتز آلت نعوظ را برای مردان آسان می‌کند، اما میل جنسی را افزایش نمی‌دهد و فرد نباید انتظار داشته باشد که بعد از جراحی آلت تناسلی بزرگتر شود.

  در زمان جراحی در بیمارستان یا کلینیک هم لازم است بیمار تحت بیهوشی قرار بگیرد. البته مطابق نظر پزشک می‌توان با استفاده از بیحسی موضعی یا بیحسی نخاع هم جراحی را انجام داد. یکی از اقداماتی که برای جلوگیری از عفونت انجام می‌شود تزریق درون وریدی آنتی‌بیوتیک است که برخی از پزشکان از آن استفاده می‌کنند.

  شیوه انجام جراحی پروتز آلت مردان چگونه است؟

  برای انجام جراحی و جایگذاری پروتز آلت مدت زمان حداکثر یک ساعته لازم است. اولین اقدام برای شروع جراحی این است که سوند از راه آلت وارد مثانه‌ی بیمار شود تا حین جراحی ادرار در آن جمع شود.

  بعد از آماده سازی بافت های آلت، جراح مناسب‌ترین سایز پروتز را انتخاب می‌کند و داخل آلت قرار می‌دهد. در نهایت بعد از قرار دادن پروتزها، محل برش بخیه زده می‌شود. 

  جراح پروتز آلت
  جراح پروتز آلت

  مراقبت‌های بعد از جراحی چیست؟

  برای اثربخشی بهتر عمل پروتز و کاهش درد و ناراحتی بیماران لازم است بعد از جراحی اقدامات مراقبتی ویژه‌ای انجام شود.

  مصرف دارو بعد از جراحی پروتز آلت

  یکی از عارضه‌هایی که بیماران پس از جراحی تجربه می‌کنند درد و التهاب است. پزشک می‌تواند برای کنترل درد و التهاب داروی مسکن تجویز کند. همچنین لازم است برای پیشگیری از ابتلا به عفونت بیمار تا یک هفته بعد از جراحی از آنتی‌بیوتیک استفاده کند.

  اقدامات دیگری که لازم است بیمار رعایت کند شامل موارد زیر است.

  • بیماری که جراحی پروتز آلت مردان انجام داده است لازم است تا یک هفته بعد از جراحی آلت را به سمت ناف نگه دارد تا به سمت پایین خم نشود.
  • شروع فعالیت جنسی بعد از استفاده از پروتز آلت باید حداقل 4 تا 6 هفته بعد از عمل باشد.
  • فعالیت‌های بدنی سنگین، ورزش کردن یا حمل اجسام سنگین  بلافاصله بعد از جراحی ممنوع است و باید به مدت 4 تا 6 هفته بعد از جراحی به تعویق بیفتد.  

  عوارض جراحی پروتز آلت مردان شامل چه مواردی است؟

  انجام هر عمل جراحی می تواند با عوارض همراه باشد. حتی در صورتی‌که مراقبت‌های لازم از بیمار انجام نشود، ممکن است عوارض خطرناکی هم ایجاد شود که نتیجه‌ی جراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

  درد و ناراحتی خفیف یا تورم مختصر در ناحیه‌ی جراحی را بیشتر افراد تجربه می‌کنند. همچنین اگر مراقبت‌های بهداشتی لازم انجام نشود یا اینکه بیمار در مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک کوتاهی کند، ممکن است محل جراحی عفونت کند و مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند.

  عوارض دیگری که بعد از جراحی پروتز آلت  ممکن است مشاهده شود شامل ایجاد بافت همبند در محل جراحی و زخم، تحلیل رفتن بافت‌های اطراف محل جراحی است.

  هزینه جراحی پروتز آلت مردان چقدر است؟

  یکی از موارد با اهمیتی که بر تصمیم جراحی و استفاده از پروتز آلت تاثیرگذار است، هزینه‌ی جراحی است. بهتر است بدانید که هزینه‌ی جراحی پروتز ثابت نیست و عوامل مختلفی قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

  به طور مثال میزان تخصص و تجربه‌ی جراح از عوامل با اهمیتی است که قیمت جراحی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرف دیگر کلینیک یا بیمارستانی که جراحی در آن انجام می‌شود متناسب با خدماتی که در اختیار بیمار قرار می‌دهد، هزینه دریافت می‌کند.

  به این ترتیب اگر کیفیت خدمات ارائه شده به بیمار بهتر باشد، تجهیزات اتاق عمل به روز و پیشرفته باشد هزینه‌ی انجام جراحی پروتز آلت بیشتر می‌شود. به جز تمام این موارد، قیمت پروتز هم در افزایش یا کاهش هزینه‌ی جراحی تاثیرگذار است.

  هزینه جراحی پروتز آلت
  هزینه جراحی پروتز آلت

  مزایا و محدویت‌های جراحی پروتز آلت چیست؟  

  جراحی به عنوان یک شیوه‌ی قطعی و صد درصدی درمان نعوظ شناخته می‌شود و فردی که کاشت پروتز را انجام داده می‌تواند تا هر زمان که مایل بود، می‌تواند نعوظ را حفظ کند. همچنین نعوظی که با پروتز ایجاد می‌شود بعد از انزال از بین نمی‌رود.

  مزایای استفاده از پروتز آلت فقط شامل حال فردی که جراحی انجام داده نمی‌شود و میزان اعتماد به نفس بیمار را افزایش نمی‌دهد؛ بلکه با این اقدام میزان رضایت شریک جنسی از کیفیت رابطه‌ی جنسی هم بالاتر می‌رود.

  اما با توجه به اینکه بیمه‌های درمانی از بیماران متقاضی این جراحی حمایت نمی‌کنند و هزینه‌ی انجام آن زیاد است، همه‌ی افراد نمی‌توانند از عهده‌ی پرداخت هزینه‌ی جراحی پروتز آلت بربیایند.

  نکته‌ی با اهمیت دیگری که در مورد پروتز آلت وجود دارد این است که این روش هم مانند سایر روش‌های جراحی پروتز، برگشت ناپذیر است. یعنی کسی که تصمیم می‌گیرد از این شیوه استفاده کند باید آگاهی کاملی در مورد آن داشته باشد و به عنوان آخرین درمان از آن استفاده کند.  

  جمع‌بندی یکی از شیوه‌های نوین و موثر برای درمان اختلال نعوظ استفاده از جراحی پروتز آلت است. این شیوه اثربخشی بالایی دارد و کسانی که از آن استفاده می‌کنند رضایت بالایی از عملکرد پروتزها دارند. 
  امیدواریم اطلاعاتی که در این مطلب ارائه کردیم برای شما مفید باشد و بتوانید بر اساس آن تصمیم درستی برای جراحی پروتز بگیرید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۰ رای

  4 دیدگاه

  1. علی شیرزاد گفت:

   سلام خسته نباشید میخواستم بدونم راهی برای کجی الت هستش یا باید جراحی شود ممنون میشم راهنمایی کنید

  2. محمد حداد گفت:

   سلام ۶۴ ساله هستم سرطان مثانه داشتم عمل جراحی کردم پروستات و مثانه ام تخلیه شده ۶ ماه پیش در ضمن بیماری قند کنترل شده هم دارم آیا از طریق دارو امکان داره بهبودی پیدا کنم یا باید عمل پروتز انجام بدم سپاسگزارم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *