حقایق و باور های غلط در مورد سنگ کلیه

سرطان بیضه_تومور بیضه+علت و درمان
آبان ۱۷, ۱۳۹۸
باز کردن تنگی مجرا+ علت ها و درمان
آذر ۱۰, ۱۳۹۸

حقایق و باور های غلط در مورد سنگ کلیه

حقایق و باور های غلط در مورد سنگ کلیه

سنگ کلیه

باور غلط: نوشیدن شیر باعث ایجاد سنگ کلیه می شود.
واقعیت: کلسیم رژیم غذایی باعث ایجاد سنگ کلیه نمی شود. در حقیقت ، در بعضی موارد کلسیم اضافی در رژیم غذایی و اضافه کردن شیر و ماست ممکن است به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند

باور غلط: نوشیدن آب زغال اخته یا کرنبری به شما در دفع سنگ کلیه کمک می کند یا به طور کلی از آنها جلوگیری می کند.
واقعیت: نوشیدن آب زغال اخته ممکن است به جلوگیری از عفونت ادراری کمک کند ولی در سنگ کلیه اثر ندارد.
اگر به دنبال نوشیدن مایعات طعم دار هستید که می تواند به جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند ، بهترین چیز برای شما آب لیمو و آب پرتقال است.
برای جلو گیری از سنگ کلیه میتوانید از نوشیدنی های طعم دار مثل آبلیمو و آب پرتقال استفاده کنید

باورغلط: الکل ، چای ، قهوه و سودا باعث سنگ کلیه می شوند.
واقعیت: آنچه می دانیم این است که اگزالات و اسید فسفریک ، که در برخی چای ها و نوشیدنی های گازدار وجود دارد ، می تواند باعث سنگ شود ، اما به نظر می رسد آب موجود در این نوشیدنی ها برای جلوگیری از سنگ سازی آن ها کافی است. این بدان معنا نیست که شما مجوزی برای نوشیدن مقادیر فراوان نوشابه ، قهوه ، چای دارید. آنها می توانند به دلایل دیگر برای سلامتی شما بد باشند ، اما هیچ مدرکی مبنی برسنگ زا بودن این نوشیدنی ها نیست .

باورغلط: اگر سنگ کلیه دارید ، آن را در کلیه های خود احساس خواهید کرد.
واقعیت: درد ناشی از سنگ کلیه وقتی اتفاق می افتد که سنگ عبور می کند یا مانع عبور ادرار می شود. اگر سنگ در کلیه ها باشد ، غیر عادی نیست که هیچ ناراحتی را تجربه نکنید.

درد سنگ کلیه معمولاً از ناحیه کمر شروع می شود ، سپس با حرکت به سمت پایین به پایین کمر و زیر شکم و ناحیه لگن حرکت می کند.

باورغلط: سنگ کلیه چند ساعت طول می کشد تا دفع شود.
واقعیت: دفع سنگ کلیه می تواند روزها یا حتی هفته ها طول بکشد.

اگر درد دارید ، ضروری است که پزشک خود را ببینید. بعضی اوقات ، برای اطمینان از عبور سنگ ، مداخله پزشکی دیگری لازم است. اگر بگذارید درد شما خیلی طولانی شود ، به دلیل انسداد عبور ادرار کلیه شما می تواند عملکرد خود را از دست بدهد.

البته ، این مورد نادر است ، اما ارزش این خطر را ندارد. اگر فقط یک کلیه دارید ، یا باردار هستید ، اگر سنگ شما باعث درد شدید ، حالت تهوع / استفراغ ، تب می شود ، بایدبه دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.

باورغلط: تشخیص سنگ کلیه به این معنی است که باید سنگ ها برداشته شوند.
واقعیت: برخی از سنگها ، به ویژه سنگهای کوچکتر از چهار میلی متر، ممکن است از بین بروند یا خودشان بدون مداخله دفع شوند. در موارد دیگر ، سنگها را می توان با امواج خرد کرد. فقط در مواردی که سنگ بزرگ است ، یا گیر کند از بین بردن با عمل جراحی آندوسکوپی ضروری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *