آزمایش اسپرم چیست و نحوه نمونه گیری از اسپرم چگونه است؟

آزمایش اسپرم چیست و نحوه نمونه گیری از اسپرم چگونه است؟

اسپرم

اسپرم و آزمایش اسپرم

در مایع منی مردان مقادیر زیادی اسپرم وجود دارد .این اسپرم ها باعث باروری می شوند . زوج هایی که از ناباروری رنج می برند برای بررسی مشکل خود آزمایش اسپرم انجام می دهند.در این آزمایش فاکتور های خاصی مثل تحرک اسپرم ، مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم .

اسپرم چیست؟

اسپرم سلول باروری مردانه یا گامت است که در اشکال آنیزوگام تولید مثل جنسی وجود دارد. حیوانات اسپرم متحرک با دم معروف به تاژک تولید می کنند که به اسپرماتوزوآ معروف است ، در حالی که برخی از جلبک ها و قارچ های قرمز سلول های اسپرم غیر متحرکی را تولید می کنند که به اسپرماتیا معروف هستند.

اسپرم
اسپرم

آزمایش اسپرم چیست ؟

نمونه برداری از اسپرم ، آزمایشی می باشد که به وسیله آن سلامت اسپرم ها را می سنجند.سه عاملی که سلامت اسپرم ها را تعیین می کنند عبارتند از:

 • تعداد اسپرم ها
 • شکل اسپرم ها
 • تحرک اسپرم ها
آزمایش اسپرم
نمونه برداری از اسپرم و سنجش سلامت اسپرم ها

تحرک اسپرم ها

بر اساس اینکه اسپرم چطور شنا می کند ، دو نوع حرکت برای اسپرم تعریف می شود.
حرکت پیش رونده به جنبش اسپرم هایی گفته می شود که اغلب در خطی مستقیم یا دایره هایی بزرگ در حال شنا هستند. حرکت غیر پیش رونده به جنبش اسپرم هایی گفته می شود که در خطوطی مستقیم حرکت نکرده و یا در دایره هایی بسیار کوچک شنا می کنند. اسپرم ها برای حرکت از میان مایع واژنی (موکوس) و بارور سازی یک تخمک باید حرکتی پیش رونده به میزان ۲۵ میکرومتر در ثانیه داشته باشند.هنگامی که کم تر از ۳۲ درصد از اسپرم ها قابلیت حرکت موثر داشته باشند، تحرک کم اسپرم ها یا آستنو آزوسپرمی (آستنوسپرمی نیز نامیده می شود) تشخیص داده می شود.

تحرک اسپرم
تحرک اسپرم

نکات مود توجه در هنگام نمونه برداری از اسپرم

1. زمان

زمان انجام این آزمایش بسیار مهم است و بهتر است تا ۲-۳ روز قبل از آزمایش مایع منی از شما خارج نشده باشد. اگر آزمایش زودتر از ۳ روز انجام شود از آنجا که حجم اسپرم کاهش میابد و نمونه آزمایش دچار افت می شود باعث اختلال در، نتیجه آزمایش اسپرم می شود و برعکس اگر بیش از سه روز 5تا6 روز از انجام آخرین مقاربت جنسی آزمایش داده شود ، باعث افت در حرکت اسپرم می شود در نتیجه گزارش نادرست خواهد شد.

2. چگونگی انجام آزمایش

از دیگر موارد مهم در نمونه برداری از اسپرم ، کیفیت دادن اسپرم می باشد.دو روش دادن آزمایش منی عبارتند از:روش استمنا: فرد خود را تحریک میکند و به ارگاسم می رسد. هنگام ارگاسم مایع منی خارج می شود که شایعترین روش دادن آزمایش اسپرم می باشد.روش مقاربت: روش دیگر استفاده از کاندوم و مقاربت و خروج مایع منی می باشد. در این روش نباید از کاندوم های معمولی استفاده شود.کاندوم های معمولی خاصیت ضد اسپرمی دارند و باعث خراب شدن اسپرم واشتباه در جواب آزمایش می شود. بجای استفاده از کاندوم های معمولی باید از کاندوم های مخصوصی که جهت این آزمایش در مراکز ناباروری وجود دارند استفاده شود.

3. زمان تحویل آزمایش

زمان تحویل دادن آزمایش به آزمایشگاه نیز از نکات مورد توجه می باشد. حتماً نمونه اسپرم خارج شده باید کمتر از نیم ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود.مقاربت بدون کاندوم باعث آلودگی اسپرم به باکتری های واژن می شود و کیفیت اسپرم را نیز کاهش می دهد.حتما باید از کاندوم مخصوص استفاده شود تا تاثیر منفی بر روی نتیجه آزمایش نداشته باشد

آزمایش اسپرم
نمونه برداری اسپرم

ارزیابی اسپرم در خانه

بهترین کار برای اطمینان از توانایی باروری ، نمونه برداری از اسپرم می باشد.آزمایش های خانگی منی وجود دارد که می توان آن ها را خرید اما آن ها تنها برای شمارش اسپرم ها کاربرد دارند و توانایی تشخیص تحرک و شکل اسپرم ها را ارزیابی نمی کند. تنها بعد از 10 دقیقه نتیجه آزمایش مشخص می شود اما از آن جایی که این آزمایش ها تمامی عوامل نازایی در مردان را در نظر نمی گیرند. نرمال بودن تعداد اسپرم های یک مرد الزاما به معنای توانایی باروری او نمی باشد

تفسیر پارامترهای آزمایش اسپرم

در آزمایش اسپرم حجم مایع منی، حرکت، شکل و تعداد اسپرم ها بررسی می شود.

 • حجم مایع منی باید حداقل ۲ سی سی باشد
 • ۴۰-۶۰ میلیون سلول ها باید از حرکت خوبی جهت باروری تخمک برخوردار باشند.
 • بیش از ۵ درصد شکل اسپرم ها باید در آزمایش منی طبیعی گزارش شود.
 • مایع منی از نظر رنگ باید نمای شیری رنگ باشد.
 •   PH مایع منی قلیایی و معمولا حدود ۷ تا ۸ می باشد .
 •   تعداد نرمال اسپرمها ۱۵ میلیون در یک سی سی مایع منی یا ۴۰ میلیون اسپرم در کل حجم انزال است. اگر تعداد اسپرم ها کمتر از ۱۵ میلیون باشد الیگو اسپرمی و اگر تعداد اسپرم ها صفر باشد آزوسپرمی نامیده می شود.

مدت زمان ارائه جواب آزمایش

جواب آزمایش اسپرم مدت زمان زیادی طول نمی کشد و ظرف یک ساعت آماده می شود. سپس برای ارزیابی اسپرم ها از لحاظ شکل ، اسپرم ها رنگ آمیزی می شوند.
بعد از رنگ آمیزی اسپرم ها ،حداقل ۱۰۰ سلول در زیر یک میکروسکوپ از نظر جنبه های ساختاری و ناهنجاری های شکلی ارزیابی می شوند و نسبت اسپرم هایی که از نظر شکلی سالم هستند محاسبه می شود.

نتیجه تفسیر پارامترهای آزمایش

در آزمایش اسپرم حجم مایع منی، حرکت، شکل و تعداد اسپرم ها بررسی می شود.

 •   حجم مایع منی باید حداقل ۲ سی سی باشد .
 •   ۴۰-۶۰ میلیون سلول ها باید از حرکت خوبی جهت باروری تخمک برخوردار باشند.
 •    بیش از ۵ درصد شکل اسپرم ها باید در آزمایش منی طبیعی گزارش شود.
 •   مایع منی از نظر رنگ باید نمای شیری رنگ باشد.
 •   PH مایع منی قلیایی و معمولا حدود ۷ تا ۸ می باشد.

عوامل تاثیرگذار بر روی اسپرم

  در مطالعات متعدد ثابت شده است که موارد زیر روی اسپرم اثر دارد:

 • سیگار کشیدن و مصرف دخانیات باعث کاهش حرکت و تعداد اسپرم می شود.
 • گرم شدن بیضه ها در اثر جکوزی ، دوش آب گرم ، گذاشتن لب تاب روی پاها ، باغث کاهش کیفیت اسپرم می شود.
 •    بیماری واریکوسل باعث آسیب زدن به تعداد، شکل و حرکت اسپرم ها می شود.
 •    استفاده از داروهای مکمل های بدنسازی باعث کم کاری بیضه و تخریب اسپرم ها می شود.
 • عفونت بیضه و تورم آن در صورتی که درمان نشود، باعث آسیب به سلول های نطفه ساز و انسداد در قسمت خروجی منی می شود، در نتیجه تعداد و حرکت اسپرم ها کاهش میابد.
ناباروری در اسپرم
ناباروری در اسپرم

نمونه برداری از اسپرم یکی از متداول ترین روش ها برای بررسی ناباروری مردان می باشد که در آن سرعت،تعداد و شکل اسپرم بررسی می شود. این روش بسیار قابل اعتماد تر از روش خانگی می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.