آناتومی آلت یا عملکرد نعوظ مردان

دستگاه تناسلی مردان

آناتومی دستگاه تناسلی مردانه

اندام تناسلی مردان از ساختار و اجزای مختلفی تشکیل شده است. آلت تناسلی که به صورت استوانه ای و بی استخوان و غضروفی بوده و مجراری خروجی ادرار ( انتهای دستگاه ادرار ) نیز در آن وجود دارد. قسمت ابتدایی این سیلندر ها یا همان پایه ی آلت در داخل بدن و در قسمت لگن قرار دارد و مجرای ادرار را به پروستات متصل میکند ٬ پروستات غده‌ای است سفت به شکل یک هرم وارونه که قسمتی از آن بافت غددی و قسمتی بافت عضلانی – همبندی دارد و ابتدای مجرای ادرار را احاطه می‌نماید. پروستات مجرای خروجی ادرار را از یک طرف به مثانه ( برای تخلیه ادرار ) و از طرف دیگر به مجرای خروج منی ( برای تخلیه منی ) متصل مینماید .

به زبان ساده تر پروستات متصل کننده ی مجرای مثانه و مجرای منی که از بیضه ها نشات گرفته است ٬ به مجرای داخل آلت که انتهای آن به سوراخ سر آلت میرسد ٬ میباشد . غده پروستات در موقع انزال منقبض می‌شود و ماده شیری رنگ قلیایی به منی اضافه می‌کند. حالت ژلاتینی منی به‌دلیل همین ماده است. ترشحات پروستات در انسان به‌طور تقریبی و معمولی حدود ۳۰ درصد حجمی منی را تشکیل می‌دهد. بیضه ها نیز در زیر آلت قرار گرفته است و از وظایف اصلی این اندام می‌توان تولید اسپرم و سایر مایعات ترکیب شده با اسپرم را نام برد که آن را به شکل منی در می آورده و درهنگام برقراری رابطه با شریک جنسی ، اسپرم تخلیه و از مجراری داخل آلت خارج میشود.

نعوظ چیست ؟

نعوظ یا اصطلاحا  شق شدن یا سیخ شدن آلت به حالتی گفته می شود که در آن آلت مرد بزرگ و سفت میگردد و اصطلاحا مرد برای رابطه ی جنسی با شریک خود بر انگیخته و آماده می‌شود . در این حالت آلت تناسلی در چند دقیقه و به سرعت بزرگ و سفت می‌شود.

نعوظ در مردان چگونه ایجاد می شود؟

آلت یک فرد شامل مجرای ادراری و قسمتی از دستگاه تناسلی می‌باشد . بافت آلت تناسلی مرد از دو سیلندر اسفنجی در قسمت بالای آلت (که در شکل زیر به رنگ سبز) و مجرای ادراری در قسمت پایین آلت ( که در شکل زیر به رنگ زرد) تشکیل شده است. در زیر آلت تناسلی، بیضه قرار دارد. آلت جنسی مردانه (Penis) دارای یک بخش کلاهک مانند ، بدنه یا بخش استوانه‌ای شکل ، کیسه بیضه و دو بیضه می‌باشد.

آناتومی آلت تناسلی مردانه

وریدهای پنیس یا رگ های خون رسان آلت که در بالای سیلندر های آلت قرار دارند وظیفه ی خون رسانی و پمپاژ خون به داخل این بافت های اسفنجی را بر عهده دارند.

Image result for بافت آلت
نعوظ در مردان
نعوظ آلت تناسلی مرد

آلت تناسلی در هنگامی که تحریک نشده باشد کوچک بوده و این اسفنج ها یا سیلندرها خالی از خون می‌باشند٬ در نتیجه آلت در حالت خوابیده قرار دارد و کاملا نرم و با انعطاف است . نعوظ آلت برای اغلب مردان امری طبیعی است که بعد از تحریک و برانگیختگی جنسی به وجود می آید. با این حال، فرایند درونی نعوظ بسیار پیچیده بوده و نیازمند همکاری قسمتهای مختلفی از بدن است.

در زمان نعوظ این سیلندر ها توسط رگ ها یا ورید های آلت پر از خون شده و دریچه های  این وریدهای خون رسان بسته شده و مانع برگشت خون به عقب یا داخل ورید میشود و خون اصطلاحا در داخل این اسفنج ها حبس می‌شود ٬ به همین علت آلت حالت سفت و بزرگ پیدا می کرده و نعوظ شکل می‌گیرد. در واقع سیلندرها با پمپاژ خون به داخل آنها ٬ افزایش حجم پیدا کرده و بزرگ و سفت می‌گردند. ویدئو زیر به خوبی مراحل پمپاژ خون به داخل این سیلندر ها و شکل گیری نعوظ را نشان می دهد.

توضیح ساختار نعوظ مردان

تفاوت نعوظ کامل و نعوظ ناقص

اگر سیلندر های آلت کاملا سفت و بزرگ شوند و اصطلاحا نعوظ کامل شکل گرفته شود. آلت فرد به حالت استوانه ی سفت و صاف در می آید. در نعوظ طبیعی و نعوظ کامل باید تمام قسمت های این استوانه یکدست و سفت باشد و برجستگی یا فرو رفتگی یا کاهش قطر در بدنه ی آلت وجود نداشته باشد و تمامی آلت به صورت یکدست سفت و محکم باشد.
اما اگر در زمان نعوظ آلت کاملا سفت نشود یا به طرفی کج باشد یا در قسمتی فرو رفتگی یا قطر کمتری داشته باشد یا در بدنه ی آلت شلی یا نرمی وجود داشته باشد. اصطلاحا آلت فرد به نعوظ کامل نرسیده و فرد دچار نعوظ ناقص یا اختلال نعوظ یا شلی آلت میباشد

مشکلات نعوظ در مردان

مشکلات یا علت های متفاوتی باعث اختلال در عملکرد نعوظ یا شلی آلت فرد میشوند و اصطلاحا فرد را دچار عدم نعوظ یا نعوظ ناقص می‌نمایند .

اما اکثر این مشکلات به دو دسته ی متفاوت تقسیم بندی می شوند
۱. مواردی که در عملکرد خون رسانی آلت تاثیر گذارند و بر اثر آنها فرد به مرور کیفیت نعوظ خود را از دست داده یا با کاهش سفتی آلت یا نعوظ ناقص رو به رو میشود :

در اثر کهولت سن یا بیماری هایی مثل قند یا چربی یا دیابت یا فشار خون ٬ اضافه وزن ٬ عدم تحرک مناسب ٬ تغذیه ی نا صحیح ٬ کشیدن سیگار و غیره عملکرد خون رسانی به سیلندر های اسفنجی شکل دچار اختلال شده و در نتیجه کیفیت نعوظ فرد کاهش می یابد.

گرفتگی ورید و مشکل در خون رسانی
گرفتن ورید و مشکل خون رسانی

۲. مواردی که بافت خود آلت را تحت تاثیر قرار داده و عملکرد سیلندر ها را دچار مشکل فیزیکی می‌کنند :

بیماری هایی چون نشت وریدی، شکستگی آلت یا پارگی سیلندر های آلت، ضربه به آلت و … نیز که قبلا توضیح داده ایم باعث صدمه به بافت آلت و سیلند های آن شده و در عملکرد نعوظ فرد تاثیر گذاشته یا فرد را دچار عدم نعوظ کامل می‌نمایند.

پارگی سیلندر آلت یا شکستگی آلت
پارگی سیلندر آلت یا شکستگی آلت

درمان عدم نعوظ مردان

درمان عدم نعوظ بسته به علت بیماری متفاوت بوده و همانطور که قبلا به روش های درمان عدم نعوظ اشاره کردیم انتخاب روش درمان به تشخیص پزشک ارولوژیست می‌باشد

پزشک اورولوژی بعد از انجام معاینه و آزمایشات تخصصی یکی از روش های درمان عدم نعوظ که در زیر آمده است را برای فرد انتخاب می‌نماید:
۱. روش درمانی غیر جراحی

 • الف ) درمان های دارویی

داروهای خوراکی که بسته به شرایط بیمار و با تشخیص پزشک ٬ ترکیبی از داروهای تقویت کننده ی نعوظ برای فرد تجویز می‌گردد،
داروهای غیر خوراکی مثل تزریق آمپول قبل از نزدیکی

 • ب ) لیزر تراپی یا استفاده از لیزر برای بهبود عملکرد نعوظ یا افزایش کیفیت نعوظ در بیمار

۲. روش های جراحی

 • الف ) جراحی بستن ورید که تنها برای معدودی از بیماران نشت وریدی جوابگو هست
 • ب ) جراحی پروتز آلت تناسلی که تنها راه درمان قطعی عدم نعوظ می‌باشد .

روش های درمان اختلال یا عدم نعوظ در با توجه به شرایط بیمار و علت عدم نعوظ در فرد و پس از انجام آزمایشات دقیق توسط پزشک و جراح ارولوژیست انتخاب می‌شود و پزشک برای درمان عدم نعوظ در بیمار ابتدا باید به بررسی شرایط او بپردازد و با توجه به توضیحات بالا ٬ روش درمان برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود و انتخاب روش به عهده ی جراح یا متخصص اورولوژی می‌باشد. و از طرف دیگر نمی‌توان یک روش درمان کلی برای تقویت نعوظ یا بهبود نعوظ یا درمان عدم نعوظ در تمامی بیماران تجویز نمود .

اگر سوال یا ابهامی دارید در زیر همین متن کامنت بگذارید.

1 Comment

 1. علی گفت:

  دکتر میرصادقی بهترین دکتر ارولوژیست تهران و بهترین ارولوژیست ایران هست
  من دوسال درد بیضه داشتم بالای ۱۰ تا دکتر رفته بودم هیچکدون نفهمیدند بیماریم چیه ٬ ایشون با یه معاینه اونم قبل سونو بیماریمو تشخیص دادند !!!
  حتی سونوگرافی هم که رفتم دکتر سونوگرافم هم تعجب کرده بود !!!
  دمت گرم دکتر جان
  پنجه طلای ارولوژی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *