انواع پروتز آلت و قیمت در ایران

همانطورکه در این مقاله می‌خوانید ٬ پروتز آلت یا ایمپلنت آلت که به جهت درمان عدم نعوظ استفاده می‌شوند٬ انواع متفاوتی دارند. تمام پروتزهای آلت موجود در ایران وارداتی بوده و توسط شرکت‌های معتبر آمریکایی٬ سویسی٬ دانمارکی و …. تولید می‌شوند. تمام شرکت‌ها در ایران نمایندگی داشته و برای تهیه باید به این شرکت‌ها مراجعه کرد.

پروتز آلت را از کجا و چگونه تهیه کنیم؟

انواع پروتز یا ایمپلنت آلت:

این پروتزها انواع مختلفی دارند، اما در حالت کلی از نظر عملکرد به دو دسته‌ی متفاوت تقسیم می‌گردند.

  1. پروتز آلت غیر پمپی یا ساده یا semirigid
  2. پروتز آلت هیدرولیکی یا پروتز آلت پمپی ( که شامل دو نوع متفاوت است ) :۱) هیدرولیکی مخزن جدا ۲)هیدرولیکی مخزن مشترک
پروتز آلت قابل انعطاف
پروتز آلت غیر پمپی
پروتز دو تکه ای پمپی
پروتز آلت هیدرولیکی مخزن مشترک
پروتز آلت هیدرولیکی مخزن جدا
پروتز آلت هیدرولیکی مخزن جدا

پروتز آلت غیر پمپی (Semirigid Penile Implant):

این نوع پروتزها دو استوانه‌ی منعطف هستند. در زمان رابطه می‌توان به کمک دست آن‌ها را صاف و در این حالت آلت را در حالت نعوظ قرار داد. در زمان اتمام رابطه نیز با کمک دست آن را خم کرده و به حالت عدم نعوظ و خمیده درآورد .
این نوع ایمپلنت از نظر ظاهر بسیار سفت و محکم است، اما در داخل آن فنرهای بسیار پیشرفته وجود دارد که بتوان به کمک آن‌ها انعطاف نسبی در این نوع پروتز ایجاد کرد و در عین حال نیز استحکام آن حفظ شود که در زمان نعوظ فرد به کمک دست٬ آلت را در زاویه‌ی مناسب و مد نظر خود قرار دهد. فیلم این عملکرد را می‌توانید در انتهای این مطلب مشاهده نمایید و نحوه ی قرارگیری آلت در حالت نعوظ به شکل زیر می‌باشد.

پروتز هیدرولیکی آلت یا پروتز پمپی آلت:

پروتزهای پمپی بسیار پرطرفدار بوده در زمان نعوظ با فشردن دکمه‌ی آن که در داخل بیضه قرار داده می شود پروتز پر از مایع شده و سفت و بزرگ می‌گردد و به کمک آن آلت در حالت نعوظ قرار می‌گیرد و در برابر مدل‌های غیر پمپی٬ بسیار پر طرفدار می‌باشند. این پرطرفداری به دلیل که عملکرد بسیار نزدیک این پروتز به حالت طبیعی آلت می‌باشد که در زمان عدم نعوظ که سیلندرهای آلت خالی از مایع می‌گردد٬ همانند سیلندر طبیعی از نظر قطر نیز آلت کوچکتر شده و انعطاف طبیعی تری به آلت فرد می دهد و برای افرادی که طرف داری پوشیدن لباس‌ها و شلوارهای تنگ هستند٬ ظاهر طبیعی تری ایجاد می‌نماید . اما در مقایسه با مدل غیر پمپی تفاوت قیمت بسیاری دارند که این تفاوت قیمت بر اساس تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ی به کار رفته در این نوع پروتزها می‌باشد.

پروتز های آلت پمپی به دو دسته ی متفاوت تقسیم می‌شوند:

۱)پروتز پمپی سه تکه یا مخزن جدا :

این نوع پروتز آلت، کمی از نوع اول آن پیچیده‌تر می‌باشد. علاوه بر پروتز، یک پمپ و یک مخزن جداگانه نیز به همراه دارد. این مخزن، مزایای زیادی دارد. در این نوع مدل در زمان عدم نعوظ بر خلاف مدل غیر هیدرولیکی، همانند نعوظ طبیعی٬ سیلندرهای آلت تخلیه شده و به طور کامل شل می‌شود. همچنین زمانی که نعوظ کاملی نمی‌خواهید، یک دریچه برای آزاد کردن فشار داخل دستگاه تناسلی وجود دارد و به کمک دکمه‌ی زیر آن می‌توان شدت نعوظ را کنترل کرد. مخزن مجزا که در داخل لگن کار گذاشته می‌شود و پر از مایع می‌گردد، در زمان نعوظ مایع را به داخل سیلندرهای پروتز آلت که در سیلندرهای اسفنجی آلت تعبیه شده است٬ پمپاژ کرده و همانند نعوظ طبیعی٬ این دو سیلندر را پر از مایع می‌کند و در نتیجه هم آلت فرد در حالت شق و استوار می‌ایستد و هم بدنه‌ی آلت بسیار سفت و محکم خواهد بود. در زمان عدم نعوظ نیز به وسیله‌ی دکمه‌ای که داخل بیضه قرار گرفته٬ مایع از داخل سیلندرها به داخل پمپ هدایت شده و همانند آلت طبیعی٬ سیلندرهای داخل آلت فرد از مایع خالی شده و نرم و شل می‌گردد. برای دیدن فیلم این عملکرد می‌توانید به ویدیو آخر مطلب مراجعه نمایید.

در پروتز پمپی سه تکه از مخزن مملو از مایعی استفاده می‌شود که زیر دیواره شکم قرار داده می‌شود. پمپ و دکمه‌ی تخلیه داخل کیسه بیضه و دو سیلندر پمپی در بافت اسفنجی آلت تناسلی جای داده می‌شود. برای رسیدن به نعوظ کافیست که مایع از مخزن به داخل سیلندرهای داخل آلت پمپاژ شود، پس از آن دکمه‌ی داخل کیسه بیضه باز می‌شود تا مایع دوباره به مخزن برگردد و آلت در حالت طبیعی و غیر نعوظ قرار گیرد.

۲)پروتز پمپی دو تکه یا مخزن مشترک:

این نوع پروتز عملکرد مشابه پروتز آلت هیدرولیکی سه تکه یا مخزن جدا دارد٬ اما با این تفاوت که در این نوع پروتز٬ مخزن که وظیفه‌ی نگه داری مایع پمپاژ شده در زمان نعوظ را دارد٬ ‌با تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای داخل خود سیلندرها جای داده شده است و در زمان نیاز به نعوظ با فشردن دکمه‌ای که داخل بیضه‌ها تعبیه می‌گردد٬ مکانیزم آن فعال شده و مایع به درون سیلندرهای داخل آلت هدایت می‌شوند و در زمان عدم نیاز به نعوظ با فشردن دکمه‌ی تخلیه٬ این سیلندرها خالی از مایع شده و شل می‌گردند. برای دیدن فیلم عملکرد این نوع پروتز به ویدیو آخر همین مطالب مراجعه نمایید.

فیلم انواع پروتز آلت و تفاوت عملکرد هر یک

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروتز آلت و اینکه چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل هستند و عوارض بعد از عمل و … به مقالات قبلی در سایت مراجعه کنید .

قیمت پروتز آلت

همان‌طور که اشاره کردیم٬ این پروتزها کاملا وارداتی بوده و از چندین کشور معتبر همانند آمریکا،‌ سوییس٬‌ آرژانتین٬ دانمارک و … توسط نمایندگی‌های رسمی وارد ایران شده و در بازار عرضه می شوند. مدل‌ها و قیمت هر شرکت با سایر شرکت‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال حتی پروتزهای وارداتی دو شرکت آمریکایی تقریبا همسان نیز با یکدیگر تفاوت قیمت دارد.  از طرف دیگر هر کدام از شرکت‌های سازنده نیز هر سه مدل این پروتز را تولید کرده و هر یک از سه مدلی که در بالا توضیح داده شد٬ قیمت متفاوتی دارد و در نتیجه طیف گسترده‌ی قیمت در مورد پروتز وجود دارد. از طرف دیگر با توجه به این موضوع که این پروتزها وارداتی هستند٬ تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز قرار داشته و بسته به زمان مراجعه و اقدام بیمار برای انجام جراحی قیمت‌های پروتز متفاوت خواهند بود. از این رو برای اطلاع از قیمت دقیق پروتز باید به خود شرکت‌های وارد کننده مراجعه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *